pondělí 24. března 2014

Cvičení a těhotenství: mohu cvičit, když jsem těhotná?

Nevíte, zda je ok cvičit, když jste těhotná? Víte, většina informací, kterých se vám dostává jsou zastaralé nebo prostě nepravdivé. Takže si pojďme vyjasnit další mýtus.

Pravda je taková, že pokud jste těhotná, cvičit můžete, pokud uděláte pár opatření.
Pokud jde o cvičení během těhotenství, většina žen má spoustu otázek, na které je těžké najít odpověď. Já pomohu. Ale ze všeho nejdřív se poraďte se svým lékařem a ujistěte se, že máte dovoleno cvičit. Všeobecně existuje pár úprav, kterých je třeba dbát a které bych doporučila zařadit do svého fitness plánu.
Pokračujte se cvičením i tehdy, jste-li těhotná. Pokud jste předtím dělala jógu, spinning, boot camp, běh - můžete u těchto aktivit i nadále setrvat. Placenta vaše dítě chrání, takže svůj cvičební režim nemusíte přerušovat. Vaše tělo je k tomu přizpůsobeno. Jinak řečeno, nyní NENÍ vhodná doba přesedlat na jiný druh sportu, jako je například CrossFit nebo gymnastika. Držte se toho, na co je vaše tělo zvyklé.
Hlídejte si tepovou frekvenci a teplotu těla. Měřit si tepovou frekvenci během těhotenství může být krapet zavádějící, protože žena, který byla fit už před těhotenstvím, je schopna dělat náročnější cvičení než žena, která nebyla. Trik spočívá v "hovorovém testu", kterého je dobré se držet. Pokud během cvičení zvládnete v poklidu mluvit a pohodově dýchat, jste ve správné frekvenci. Pokud vás cvičení nutí kašlat, popadat dech a cítíte se nepříjemně, zpomalte. Dávejte pozor, pokud používáte závaží nad hlavou, to vytáhne tepovou frekvenci velmi rychle - jelikož podporujete proud krve směrem vzhůru, mění se tím tlak krve. Pokud zvedáte činky, udělejte pár zdvihů, méně než obvykle a zhluboka dýchejte. Pokud jde o teplotu těla, měly byste se vyhnout přehřátí. Plod neumí sám sebe ochladit pocením se, tak jako to umí vaše tělo. Správná hydratace je klíčem - vypijte každých 15 až 20 minut zhruba 180 ml vody během cvičení. 
Berte na vědomí změny vašeho těla a upravujte si cviky. Zatímco se z hormonálního hlediska děje ve vašem těle během prvních 12 týdnů spousta věcí, co se týče struktury těla, nevšímáte si žádných změn. Nicméně, v druhém trimestru, byste se měly přizpůsobovat změnám vašeho těla. Je to také doba, kdy byste měly upravit jistá cvičení - stát rovně, necvičit tradiční crunches, apod. Měly byste se vyhýbat cvikům, při nichž ležíte na zádech, na břichu, jelikož můžete způsobit snížení krevního toku k důležitým orgánům a plodu. Místo toho si raději zacvičte plank a střed těla posilujte s použitím nohou. Ve třetím trimestru budou dost pravděpodobně vaše pohybové vlastnosti značně narušeny, takže cvičte, co zvládnete - nepřemáhejte se a pokud budete cítit vyčerpání, slabost nebo únavu, přestaňte. 
Závěrem: Můžete pokračovat ve cvičení i přesto, že jste těhotná, ale musíte si být vědoma svých omezení a vašeho měnícího se centra rovnováhy. Navíc, opravdu je třeba věnovat pozornost tomu, jak se cítíte - neměla byste popadat dech nebo být příliš zahřátá. Mohou přijít dny, kdy nebudete mít energii, nebudete se cítit dobře... je to v pořádku. Vždy se poraďte se svým lékařem a nezapomeňte, že nejdůležitější je, abyste vy a vaše dítě byly zdravé.

- Jillian Michaels

4 komentáře:

 1. Něco podobného jsem nedávno četla v knihách Zdravé těhotenství, Výživa v těhotenství a různě na netu. Jill to jen potvrzuje. Snažím se tím řídit, tak doufám, že tohle těhotenství bude celkově více fit. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem taky moc ráda, že jsem narozdíl od prvního těhotenství nepřestala cvičit. Jsem teď ve 20tt a přesedlala jsem tedy převážně na jógu a chůzi, ale ještě si tak jednou týdně dám klasický workout s Jillian (modifikovaný - nahrazuju plyo a klasické cviky na břicho) a cítím se super :-) Tak doufám, že nám to vydrží a hned po porodu budu moct zase najet na běhání a kickbox :-) Děsně už mě totiž štve, že se udělalo krásně a já nemůžu jít běhat, protože při klasickém běhu mám tepovku kdesi u 170 :-D

  OdpovědětVymazat
 3. jsem cvičitelka a předcvičovala jsem celé těhotenství a i v den porodu(samozřejmě necvičila všechny cviky ale jen ukazovala) , možná diky tomu ten porod byl tak nenáročný a rychlý :D šla jsem cvičit hned po první kontrakci, protože už bylo pozdě na to cvičení rušit a nebyla jsem si jistá zda to nejsou jen poslíčci, pak během cvičení nic a po půl hodině po cvičení začali pravidelné kontrakce :) .....moje babička mi vždycky říkala, že dřív pracovali na poli těhotný a dřeli a pak měli lehčí porod . Za to v Italii těhotenství přeháněj a těhotná nemůže mýt ani okna a o porodech tam jsem slyšela jen hrůzy :D

  OdpovědětVymazat
 4. Lumiere, taky bych běhala, když je venku krásně, ale to taky už nemůžu. Jsem v 18.týdnu a bohatě se zapotím u workoutů Summer Sanders. Jill už bych teď asi nedala.
  Renato, ty jo, to jsi fakt hustá! :-)
  Já ve 4. měsíci ještě vystupovala se svou taneční skupinou a stepovala jsem. Na street dance jsem si už netroufla, ale to spíš kvůli koleni (do konce března jsem měla tanec zakázaný, ehm...to bych asi těžko organizovala vytoupení).

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář :)