čtvrtek 16. ledna 2014

Fit v těhotenství a po porodu: část 2. - Cvičení a kojení

Dříve se mne na podobné otázky snad nikdo neptal, ale dnes, poté co jsem se sama vrátila po porodu ke cvičení, dostávám hned několik totožných emailů denně. A jelikož se emaily stále kupí a v tomto momentě mám ve schránce pár nezodpovězených přesně na jednu a tu samou otázku, rozhodla jsem se už - konečně - pro další díl Fit v těhotenství a po porodu, tentokrát tedy po porodu ☺

Jedna z nejčastějších otázek zní. MOHU CVIČIT, KDYŽ KOJÍM? Obavy maminek, že nemohou cvičit, když kojí, chápu. Chápu je proto, protože byste se divili, co všechno jsou schopni lidi vymyslet jako důvod, proč se při kojení cvičit nemůže. Nejenže se to údajně nesmí, ale dokonce si můžete mateřské mléko nějakým způsobem vyhopsat a nebo se ztratí důležité živiny pro miminko. Jaká je tedy pravda? 

Budu mluvit k vám ženám, takže... určitě jste si všimly, že jste po porodu musely na pokojích v porodnici zapisovat jednotlivé přikládání miminka k prsu. Proč se to dělá? Jeden z hlavních důvodů je ten, že čím častěji budete miminko přikládat (pozor, nestačí jen přikládat, miminko musí sát!!!), tím je produkce mléka podporována. Kdesi jsem četla, že je to jako poptávka a nabídka. Čím více bude miminko bumbat, tím se produkce mléka zvýší. Naopak, nastane-li problém, stejně jako se to stalo u nás, když moje dcera onemocněla a odmítala pít, produkce mléka se automaticky sníží. Určitě jsme pak o mléko nepřišly natrvalo, jakmile jsme se daly do pořádku, ihned se tvorba mléka opět navýšila. Takže první bod je - přikládat!!!

Druhým bodem je to, že musíte zajistit tělu energii na tvorbu mléka. Protože mateřské mléko představuje i zdroj energie, je vcelku logické, že kojící maminka musí o něco málo příjem energie zvýšit. Tělo na tvorbu v prvních šesti měsících spotřebuje denně kolem 300-500 kcal.  Mám osobně také vyzkoušeno. Jakmile se na mne nakupily starosti s financemi a stěhováním, díky stresu jsem málo jedla a pokles mléka byl na místě jak po lusknutí prstu. (Nezmizelo, jen se snížilo.) Po nastolení správné životosprávy a přiměřeného navýšení jídla, jsem zase mohla konkurovat Kunínským mlékárnám ☺ Pozor! Je mylné si myslet, že budete-li jíst nadměrně, zvýšíte tím tvorbu mléka. Mléko se dokáže tvořit i při nižším počtu kalorií, o tom však a o hubnutí po porodu až příště v dalším díle. 

Jediný důvod, proč byste při kojení nemohly cvičit, je ten, že vás při hopsání bolí nalitá prsa (což je samozřejmé, proto se vyhýbejte různým poskokům nebo prsa na tu chvíli zpevněte kvalitní sportovní podprsenkou). Nicméně, samotným cvičením o mléko nepřijdete, pokud zajistíte, že miminko budete jako v jakémkoli jiném případě přikládat, kdykoli potřebuje a ono opravdu bude pít, a pokud nebudete bláznit s kaloriemi a zajistíte tělu potřebnou energii. Svoje udělá také pitný režim. 
Sport přináší uspokojení díky endorfinům, posiluje imunitní systém matky, takže jí prospívá stejně jako kojení," řekla Anna Mydlilová z Laktační ligy, která se věnuje osvětě kojení už řadu let.
Bojím se, že když budu cvičit, miminko mi bude mléko odmítat.
Tohle je jediná možná obava, kterou může maminka při sportování mít, ale... opět je zde ale ☺ Pokud necvičíte o opravdu vysoké intenzitě, téměř až do vyčerpání, pak se nemusíte bát ani toho, že by vám miminko mléko odmítalo. Což se nám "obyč mamkám" sotva stane, spíše nás vyčerpá ten malej svišť než Jillian ☺ Ale zpět k tomu, co se vlastně děje s mlékem. Koluje zde mýtus, že při sportování se mění složení mateřského mléka. Není to tak docela pravda. Již několik studií prokázalo, že se ani po cvičení obsah sacharidů a tuků nemění. Vaše tělo to miminku prostě umí samo namíchat. Co se však mění je obsah kyseliny mléčné, která při vysoké zátěži zvýší své hodnoty až dvojnásobně. I když takové hodnoty nejsou pro miminko nijak nebezpečné, má mateřské mléko díky ní trochu odlišné chuťové vlastnosti a pak se může stát, pokud je miminko "fajnovější", že odmítne mléko pít. Proto, pokud by vám miminko mléko po cvičení odmítalo, je možné se zařídit následovně.

1) cvičit mírnou intenzitou, čímž se zabrání nadměrné tvorbě kyseliny mléčné
2) nakrmit dítě před cvičením
3) nebo počkat po tréninku 30 minut, dokud hladina kyseliny mléčné nepoklesne či prsa vyprázdnit a dítě nakrmit až nově vytvořeným mlékem

Je možné, že se však s takovým problémem, stejně jako já a mnoha dalších žen, vůbec nesetkáte.

Pozor však! Pokud miminko odmítá mléko, nemusí to mít co dělat se cvičením. Může se odtahovat jen díky slanosti z potu ulpěných na vašich bradavkách. Nezapomeňte si proto prsa vždy opláchnout nebo se před kojením osprchovat.
Nejnovější výzkumy prokázaly zanedbatelný nárust kyseliny mléčné po tréninku o 50% - 75% intenzitě. Nicméně dochází k vyšším hodnotám u matek cvičící o maximální (100%) intenzitě. Tento nárust kyseliny mléčné může být v mléku přítomen až dalších 90 minut po cvičení. Nicméně, pro dítě nejsou známy žádné škodlivé účinky ani při tak vysokých hodnotách.


***

Pomocné zdroje s možností bližšího prostudování
http://ona.idnes.cz/kojici-matky-ktere-cvici-maji-vice-mleka-f00-/zdravi.aspx?c=A080917_085234_tehotenstvi-a-deti_bad
http://svajgl.sweb.cz/diplomove_prace/cviceni_tehotenstvi_a_sestinedeli/cviceni_tehotenstvi_a_sestinedeli_3.htm
http://kellymom.com/bf/can-i-breastfeed/lifestyle/mom-exercise/
http://www.viscojis.cz/vyziva/vyiva-vek/178-vyiva-a-kojeni

12 komentářů:

 1. Super článek. Já kojím a cvičím a nezaznamenala jsem žádný problém :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj Nikky - jako dlouhodobá kojička (aktuálně teda již zřejmě navždy nepraktikující :D ) mohu potvrdit... vše...
  Kojila jsem oba kluky 2 roky.
  U prvního jsem bláznila a chtěla "rychle zhubnout" - omezení jídla (nejen touhou zhubnout, ale i díky stresu a kolotoče kolem mimina) se okamžitě projevilo na množství mléka - když jsem se po 6 nedělí uklidnila, samo se to upravilo... bohužel jsme už dokrmovali a zbavit se dokrmu už je sakra těžké... nicméně se podařilo...
  U druhého jsem po 2 měsících začala chodit na zumbu, následně proběhly nějaké lyže a od jara kolo, brusle, posilování atp. - laktační nedostatečnost jsem nepocítila při tomto dítěti ani jednou - zato po každém sportování bych mohla nakojit celou porodnici - jsem nevěděla, co s toliko mlékem dělat :D - Většinou si vzal jen z jednoho prsu a já druhý nalitý jak blázen a odbytiště nikde :D - takže nastoupil mrazák a zásoby se kupily...
  Takže mamiky, určitě kojte a určitě sportujte... Ten dobrý pocit za to určitě stojí :D
  Jitka

  OdpovědětVymazat
 3. Niki super, určitě je to pro maminky nápomocné. Až to bude aktuální (pro mě) budu aspoň vědět, kde hledat informace:)

  OdpovědětVymazat
 4. Pěkný článek, sice nejsem maminka,a le zase jsem se dozvěděla něco nového, takže až to jednou nastane, budu vědět :) Jinak bych si dovolila malou opravu, v tom odstavci, kde popoisuješ složení mléka uvádíš, cituji "obsah uhlohydrtátů a tuků.." No, ty uhlohydráty bych rozhodně vyměnila za sacharidy, protože to slovo se nepoužívá a je to dokonce nesmysl, který zde přebývá ještě z dob, kdy si chemici myslely, že cukry jsou opravdy hydráty (čili vázány na vodu), není tomu tak.. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Díky Aničko, no, já tam původně sacharidy měla, ale v jednom z těch drojů nebo ve dvou psaly uhlohydráty, tak jsem nechtěla vypadat za debila :D a vidíš no.. taky mi to přišlo divný, že by se ten výraz ještě používal, ale opravím to, též mi to zní divně :)

  OdpovědětVymazat
 6. Hezký článek Nikky! Jsem ráda, že někdo napsal, jak to je s měnícím se obsahem mateřského mléka cvičením a s hladinou kyseliny mléčné (laktátu). Docela často jsem to musela kamarádkám vysvětlovat. Co jíst, jak moc, jak přiměřeně cvičit...Paradoxně mě samotnou první těhotenství rozhodilo tak, že mi trvalo skoro rok po porodu, než jsem se dostala na správnou cestu, jak se dát do kupy...

  OdpovědětVymazat
 7. Super Nikky, taky cvičím, cvičila jsem i u malého a ne málo a kojila jsem skoro do jeho dvou let. Malá pije míň, zato častěji a nevadí jí ani pot, ani nová voňavka. Ona mi totiž při cvičení fandí - pase koně, resp. pozoruje, co ta máma blázní a jak se svalím na zem, dožaduje se svého :-D Hezký den :-)

  OdpovědětVymazat
 8. zdravím všechny :o) tohle mě potěšilo, rozhodla jsem se pět týdnů po porodu taky cvičit a měla jsem krapet špatné svědomí, že míchám malé do mlíka škodliviny, jsem ráda, že to není tak hrozné ;o) a jestli se můžu zeptat, jak dlouho po porodu se vám začlo dařit hubnout? mně to po prvním šlo samo, po druhém mi zůstala jenom trošku pneumatička kolem břicha a teď po třetím jsem jak sud, jím celkem zdravě a v přiměřeném množství, třetí týden cvičím 30day shred a kojím a zatím žádná váha dole :o( možná tak dva cm v pase, jinak nic, tak jsem z toho už trochu špatná...

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář :)