pátek 19. dubna 2013

Vše, co potřebujete vědět o proteinech

Chtěla bych zde velmi krátce, stručně a laicky nastínit pár základních otázek a odpovědí týkající se užívání proteinů. Je dobře, že se stále ptáte a zajímá vás užívání, takže si to pojďme jednou provždy rozlousknout.

Sušená syrovátka versus syrovátkový protein
Častokrát si myslíme, jak vyzrajeme nad tím, že si místo kvalitního dražšího syrovátkového proteinu nakoupíme sušenou syrovátku v potravinách za pár desítek korun. Velký omyl. Sušená syrovátka a syrovátkový protein totiž není totéž. Zatímco je sušená syrovátka hlavně sacharidová záležitost (na 100 g výrobku má až 75 g sacharidů), u proteinu je tomu přesně naopak. 100 g syrovátkového koncentrátu (proteinu) obsahuje obvykle kolem 65-80 g bílkovin a zhruba do 10 g sacharidů. Rozdílné hodnoty v tomto případě mluví za vše.

Proč jsou ty bílkoviny tak zásadní
Je to zcela jednoduché. Někdo je schopen si ve stravě zajistit dostatečné množství bílkovin a otázku užívání proteinu tak řešit nemusí. Kdo má ale ve stravě bílkovin málo, skoro až nedostatek, je užívání proteinu výborným pomocníkem. Doslova je jeho pomoc nutná, jelikož hlavním a zásadním úkolem proteinu je nejen ochránit sval před jeho ztrátou, ale také ji pomoci budovat - bez bílkovin to tělo nedokáže. Svalová hmota je opravdovým pokladem v těle člověka, umí rychle spalovat a udržovat tak metabolismus v chodu. 
Užívání proteinu je snadné, pro mnohé je výborným pomocníkem při časové tísni, hodně příznivců proteinu umí jeho prášek zužitkovat i v různých druzích jídel.

K čemu vlastně (ne)slouží protein
Je s podivem, kolik lidí má zafixovanou představu, že pokud budou  jen tak užívat protein, určitě

a) získají na objemu
b) dokážou s ním zhubnout

Bohužel, ani jedno, ani druhé. Protein je skvělý pomocník, ale určitě ne zázračný přípravek, který udělá práci za vás. V obou případech totiž záleží na vhodné sportovní aktivitě a také stravování. Protein je pouze doplněk stravy a na to je třeba myslet.
Chcete-li získat na objemu čili snažíte se o nárust svalového hmoty, protein vám v tom určitě pomůže. Důležitým faktorem pro nárust hmoty je však také druh cvičení (určitě vám mega svaly nenarostou po 5 kilových činkách), odpovídající stravování a pro vážněji zainteresované i užívání jiných doplňků, jako je třeba známý gainer. 
Chcete-li zhubnout, rozhodně si pitím proteinu nezajistíte spalování tuků a tvarování postavy, jak si často někteří mylně myslí. To neumí žádný koktejl. Opět to chce zajistit odpovídající sportovní aktivitu (kardio, aerobní cvičení) a upravit jídelníček. Protein vám v tomto případě pomůže tím způsobem, že ochrání svalovou hmotu před ztrátou, která při hubnutí hrozí, jelikož při hubnutí omezujeme příjem energie a při nedostatku sacharidů ve stravě si jde tělo vytvořit energii do svalů. A opět se dostáváme k tomu, že bez svalové hmoty nemůžeme udržet metabolismus v chodu, protože sval jen ten poklad, co nám pomáhá spalovat a ono hubnutí urychluje a drží tělo v chodu.

Syrovátkové proteiny nejsou všechny stejné
Sušenou syrovátku jsme si vysvětlili na počátku. Syrovátkové proteiny lze rozdělit jak co do kvality, tak co do zpracování. Kvalitu budeme mít vždy zaručenou u kvalitních výrobců, kterým jde o poctivost. Dle zpracování můžeme syrovátkové proteiny rozdělit na následující: 

a) syrovátkové koncentráty - asi nejčastěji používané, bývají finančně méně náročnější a tudíž pro mnohé dostupnější a přijatelnější jako náhrada za kvalitnější proteiny. Užívat se dají kdykoli během dne jako doplněk stravy či při dietách, před tréninkem, po tréninku, místo snídaně, na noc (pro první hod nebo částečně jako náhrada jídla. Je tzv. univerzálním proteinem, který se v těle neuvolňuje ani příliš rychle, ani příliš pomalu. Syrovátkové koncentráty bývají často s příměsí i jiných bílkovin.

b) syrovátkové izoláty - jsou nejrychleji vstřebatelným proteinem a proto se jeho užívání doporučuje výhradně před či ihned po tréninku. Je cenově náročnější, ale zato obsahují kolem 80-90% bílkovin.

c) syrovátkový hydrolyzát - je nejdražší, ale také nejkvalitnější zdroj bílkovin pro ty nejnáročnější. Používá se jak před tréninkem, tak po tréninku. Je nejrychleji vstřebatelný, proto je často užíván před snídaní, kdy je po nočním půstu potřeba dodat do těla co nejrychleji aminokyseliny, aby se zabránilo katabolismu. Jeho negativem bývá, bohužel, chuť, která je "ošizena" na úkor nejkvalitnějšího proteinu. 

d) syrovátkový kaseinát - je nejpomaleji vstřebatelný, tudíž naprosto nevhodný po tréninku. Z hlediska ceny patří k těm nejlevnějším, na rozdíl od výše zmíněných je však nejideálnějším proteinem před spaním, je tvořen převážně z mléčné bílkoviny a jeho vstřebávání tak trvá 4-8 hodin. 

Pro náročnější čtenáře, kteří mají zájem dovědět se více o různých druzích proteinů:

Jak používat protein v případě hubnutí či udržení váhy
Přestože vám protein může pomoci při budování svalů, je také skvělým pomocníkem při hubnutí či při stavu, kdy si už jen chcete udržet váhu. Jen se musí vědět, jak s ním naložit. 

Každá proteinová dávka má svoji patřičnou kalorickou hodnotu, kterou najdete na obalu od výrobce. S touto hodnotou je tedy nutné kalkulovat naprosto stejně jako s jakýmkoli jiným výrobkem či potravinou. Budete-li jej užívat jako částečnou či plnou náhradu jídla, pak se nemusíte bát, že byste po užívání proteinu přibírali. Může se však dost pravděpodobně stát pravý opak, pokud s kaloriemi proteinového šejku počítat nebudete a ve vaší stravě se tak objeví navíc. Pro tělo jsou to tím pádem také kalorie navíc, které nedokáže využít, stejně jako s jakoukoli jinou potravinou. Je nutné tedy užívání proteinu brát rozumně a nedivit se, že při nesprávném používání může mít nechtěný dopad na vaše tělesné proporce. 

Dávkování a použití
Dávkování je zde zbytečné vypisovat, jelikož je u každého produktu každým výrobcem doporučené dávkování uvedeno. 

Co se týče použití, zde je již mnoho rozdílů, jelikož záleží na vašich cílech. Pokud se zaměříme na převážný společný cíl většiny žen a tím je hubnutí či udržení váhy a snahu vytřískat z užití proteinu maximum, uvedeme si následující. 

V případě syrovátkového koncentrátu (jako nejčastěji používaný) bývá převážně nejčastější dávkování maximálně 2x denně v rozmezí 20-40 g (přesné info bude uvedeno na vašem proteinu). Tohle dávkování je tedy nutné dodržet a vhodně zakombinovat do celkového "kalorického rozpočtu" ve vašem jídelníčku (viz předešlá část). Můžete jej použít kdykoli během dne. Z vlastní zkušenosti vím, že jakmile jsem si protein namixovala s mlékem, bílým jogurtem, ovocem a občas i ovesnými vločkami, byla z toho krásná plnohodnotná snídaně. Taková příprava se mi hodila, když jsem byla doslova ráno líná si cokoli nachystat. Nebo také nebyl čas cokoli vymýšlet. Stejně se můžete zachovat v jakékoli jiné části dne, kdy proteinem můžete zcela nahradit jídlo (pokud z něj uděláte plnohodnotný šejk o odpovídajících kaloriích), nebo jídlo nahradit pouze částečně. (Např. smícháním jedné dávky proteinu a 200 ml mléka získáte nápoj o zhruba 160 kcal a zbylé kalorie doženete zase z části jídlem. Takto se můžete zachovat kdykoli během dne.)

Jak s proteiny během tréninku 
V případě užití proteinu v době tréninku je nutné nelít do sebe syrovátkový koncentrát ihned po cvičení, ale vydržet alespoň (30) 60 minut od tréninku. Nejlépe však 90 minut a užít jej jako plnou náhradu jídla či jako jeho část. Před tréninkem se dá použít také, ale pouze v malém množství, opět cca 90-60 minut před výkonem. Vhodnější bych však viděla malou svačinku složenou ze sacharidů a bílkovin cca 45 minut před tréninkem. (více)

Naopak, ihned po tréninku (nejpozději do 45 minut po výkonu) je nejideálněji vhodný syrovátkový izolát či hydrolyzát, jelikož mají, jak jsme si již dříve dověděli, rychlou vstřebatelnost a tak se dostanou rychle na potřebná místa do svalů. 90 minut po výkonu pak opět následuje plnohodnotné jídlo. 

Vím, že se často nelze do takto ideálně sestaveného užívání proteinů díky celodennímu režimu vtěsnat, nelze zde však rozepisovat jednotlivá řešení pro každého jednotlivce s rozdílnými potřebami zvlášť, proto berte následující tipy a rady jako inspiraci k tomu, abyste se k tomuto ideálu přiblížili co nejvíce.

Nezapomeňte na vhodný pohyb a odpovídající jídelníček. Žádný z proteinů nedokáže dorovnat vzhledem k vašim cílům nesprávně nastavený jídelníček a druh cvičení.

Nikki.


Další články o proteinech v těchto sekcích:

42 komentářů:

 1. Hm, opravdu velmi krátké a stručné :D no co už se mnou :D

  OdpovědětVymazat
 2. Já si budu asi kupovat tento: http://www.sport-nutristar.cz/sport-nutristar/eshop/0/3/5/230-Whey-82-Plus-1-kg-sacek . Cena je hodně slušná za 1 kg. A prý je i chuťově dobrý :) Obsahuje cca 75% syrovatkového koncentrátu a zbytek je hydrolyzovana želatina - což je pro mě ideální, protože mě začínají bolet klouby. Nebo si někdo myslíte, že je to hodně velký krok vedle? Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 3. Všechny informace jsem si akorát zocelila, už mám taky dost informací načtených :) teď používám protein Matrix od Syntraxu příchuť cookies (mňam) :)

  OdpovědětVymazat
 4. Bože(Nikki)-děkuji ti :D :D

  OdpovědětVymazat
 5. ja mam ted mesic http://eshop.aktin.cz/proteiny/fa-whey-protein-908g s prichuti coko/malina a vanilka/pomeranc a musim rict super. za prve chut vyborna,zadna umelina,cena slusna a prvni protein(zkousela sem uz nekolik i hovezi atd.) po kterym nemam zazivaci potize. takze za me jedine tento uz se tesim az ochutnam jiny prichute(beru si schvalne maly baleni).takovej pekanovej orech bo pistacie..nama nam.

  OdpovědětVymazat
 6. Fantastický článok :)!!! dnes som si objednala vďaka tvojmu blogu Niky protein Delite mliečny sppolu s ružovým šejkrom a spalovač tukov spolu s priatelom tak som zvedavá :D

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj Nikki,moc děkuji za další úžasný článek a jdu objednávat protein :-). Díky,díky,díky :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Tak ja som prave priatelovi ukradla kusok jeho proteinu (80 whey protein) prichut vanilka, vymixovala som si to s 3 dl mliecka a to je teda mnamka, ako roztopeny polarkovy dort :-D fajna vecera :-)

  OdpovědětVymazat
 9. No a já právě objednala,díky Nikki vanilku-lesní plody. Už se těším jaký bude a jen doufám, že nepopletu jak jej užívat :-). I když to poznám pak na váze, pokud budu jíst špatně :-)

  OdpovědětVymazat
 10. Nikki, chtela jsem se zeptat, kdyz rikas, jak protein uzivat, aby jeho efekt byl spise hubnouci ci udrzovaci, co se tedy ma delat aby nedoslo k presnemu opaku? Mylsim tim, cemu se vyvarovat, aby protein nemel funkci zvysovani objemu svalu? Diky.

  OdpovědětVymazat
 11. Katka: Je to tam přece napsané.
  V případě užití proteinu v době tréninku je nutné nelít do sebe syrovátkový koncentrát ihned po cvičení, ale vydržet alespoň (30) 60 minut od tréninku. Nejlépe však 90 minut A UŽÍT JEJ JAKO PLNOU NÁHRADU JÍDLA ČI JAKO JEHO ČÁST.

  ....Když budeš papkat třeba 6 krát denně + k tomu přidáš ještě proteiny a přesahuje to tvůj kalorický rozpočet tak nabíráš, je to jako kdyby jsi jedla další jídlo navíc. :-)

  Takto jsem to pochopila já.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja to taky tak pochopila,ale ja to mam tak,ze cvicim vzdy okolo 10-1030 a tak na 1,5 a pak po cviceni(samo az tak za 60az90 min.) si chci dat obed a tam potrebuji vlastne vsadit protein. Ale pokud jsem to pochopila dobre,tak mohu 30 po cviceni protejn jen s mlekem na doplneni a pak za dalsi hodku obed. A vlastne obed bude za 90 min.,nechtela bych mit protein jako obed,toho vyuziji spis na veceri ;-)

   Vymazat
 12. já chci zpátky starý vzhled :( nemám ráda změny a tahle změna je.. nelíbí se mi, předtím to bylo mnohem přehlednější a lepší, víc obrázků a teď je to takové strašidelné, uspořádané, konzervativní.. :((

  OdpovědětVymazat
 13. Katka: je to přesně tak, jak píše slečna hned v komentáři pod tebou :) Doporučuji si ten článek přečíst klidně několikrát, abys věděla a vstřebala informace :)) Musíš s ním prostě zacházet jako s jakýmkoli jiným jídlem, to znamená nepít ho navíc, ale místo něčeho... jakoby to bylo jídlo, protože to jsou kalorie navíc. Takže nemyslet si, že protein má nula kalorií a nic se nestane, když ho budeš pít. Právě naopak. POkud ho budeš pít navíc, mimo svůj jídelníček, tak budeš na váze přibírat a půjde ti to na objem. Aby jsi z toho měla navíc ještě svaly, musela by ses zachovat přesně tak, jak je popsáno taky výše... upravit stravování, cvičit jinak (kulturistika) a ještě brát věcičky na podporu růstu (gainery a jiné sachariďáky). To pak jde na objem svalů a celkový objem. A samozřejmě také navýšit dávku proteinů pro tu horu svalů :)))

  Takže když budeš cvičit například Jillian a protein pro tebe bude prostě v jídelníčku jako jídlo, nic se nestane. Ochráníš svalovou hmotu před ztrátou a tím zajistíš fungování metabolismu, se kterým se dobře hubne a celkově lépe tělo funguje ;)

  OdpovědětVymazat
 14. Pro anonymní z 00:50: to je mi líto, že se ti nelíbí, ale měnit se vzhled nebude, protože mě se líbí hodně :) chápu, že již není takové holčičí, ale tento vzhled na mne dělá "čistý" dojem a taky se tak jmenuje "Clean Template" :))) zvykneš si, neboj :) Změnil se jen vzhled, ne obsah ;)

  OdpovědětVymazat
 15. Mám tip na letné dni :) Kúpte si mrazené ovocie, ja mám zmes lesného a také zmrazené to dám do mixéra, pridám jednu odmerku proteínu a 100ml mlieka. Zmrzlina sa môže schovať do... :) Zuzana

  OdpovědětVymazat
 16. Díky za další skvělý článek, Nikki :-)
  Utvrdil(uklidnil) mne, že protein používám správně.
  I když, aniž bych o tom extrémně přemýšlela, tělo se zahlásí samo, cca za 45-70min po docvičení, že už je čas na jídlo. A protein je ideální volba, protože mi po něm není těžko. Je lehoučký a přitom zasytí. Představa třeba steaku, nebo něčeho podobného je po cvičení (pro mě) nereálná.
  A upřímně, ani na těžší jídlo v tu chvíli nenám chuť.
  Co se týká vzhledu stránek- je super, mě se líbí moc. Je to v čisté linii, bez zbytečných příkras...ale přitom vzhled není strohý, ani studený. Vše je přehledné a snadno vyhledatelné.
  Já osobně jsem max. spokojená. A co mě "dostalo" nejvíc je písmo u komentářů... "řekl(a)" - to je prostě pecka :-)
  Přeji všem pěkný víkendík.

  OdpovědětVymazat
 17. Ahoj,
  já si taky objednala protein DELETE a je moc dobrý.
  Na mě teda trošku sladký, takže si 20g mixuji do 0,5litru vody. Dávám si ho místo večeře a jsem parádně nabaštěná.
  Jinak mi nejvíc chutná čokoláda, ten je exklusivní
  čokoláda-kokos - chutná jako eskymo, taky moc dobrý
  vanilka-ananas - chutná jako pudink s kousky ananasu. Mňam.
  Tyhle 3 jsou prostě nejlepší.
  Měla jsem i vanilka-lesní směs - ta chutná mému manželovi, mě až tolik ne, vanilka tam podle mě moc cítít nejde
  jogurt-malina - ten chutná po jogurtu. Ten naopak moc nechutná mému menželovi. Já mám chuť jogurtu ráda.
  Ale jak jsem psala, čokoláda, čokoláda-kokos a vanilka-ananas jsou nejlepší z těch co jsem zkoušela. Nicméně všechny se dají vypít. Je to spíš o chutích, které má každý člověk jiné.
  Lucka

  OdpovědětVymazat
 18. Dneska mi přišel protein Delite, čoko-kokos. Můžu říct, že po tréninku mám vždycky hrozné chutě na sladké, ale tenhle protein mi jak jsem právě zjistila, dokáže nahradit mou tolik oblíbenou čokoládu na 100% - což se ještě ničemu nepovedlo! Takže, za mě veeeliké plus! :) Děkuji za pomoc s výběrem :)

  OdpovědětVymazat
 19. Teda čokoládový je fakt bomba a vůbec není tak sladký, pro mě je akorát a to si ho dávám jenom s mlékem :D Dneska jsem si ho skusila namixovat a měla jsem toho "více" než včera, kdy jsem ho jen zamíchala :D :D

  OdpovědětVymazat
 20. Ahoj...ja som doteraz užívala WPC 80, ale to je tiež koncentrát, chcela by som ísť do izolátu, aby som ho mohla užívať skôr po tréningu(lebo cvičievam väčšinou večer a to sa mi ťažko časuje potom aj večera)...našla som tento izolát, s dobrou cenou...desia ma však tie Ečka čo obsahuje...má niekto skúsenosti s ním?
  http://www.sporteam.sk/sporteam/eshop/0/3/5/330-ISO-WHEY-ZERO-500g

  OdpovědětVymazat
 21. Ahoj, já si dávám protein jako druhou večeři, míchám normálně jen s vodou...myslíš, že to tak může být?

  OdpovědětVymazat
 22. Ahoj, můžu protein mít na večeři ? I když jsem ten den necvičila ? Kamarádka mi tvrdí že je to zbytečné ho pít když sem nic nedelala.

  OdpovědětVymazat
 23. Ahoj Luci, není to zbytečné. Proteiny tělo potřebuje neustále, i když cvičí, i když necvičí, i když je nemocné nebo není. Je to denní potřeba. Záleží však na tobě, já proti protienu místo večeře nic nemám. Také jsem ho brala místo večeře. Komu se chce večer pořád něco připravovat :)

  OdpovědětVymazat
 24. Nikki, teraz mam Delite a premyslam nad kupou uz dalsieho balenia....prezerala som si ponuku a co vravis prosim na tieto?

  http://www.bodyworld.sk/scitec-nutrition-100-whey-protein-920-g-556

  http://www.bodyworld.sk/scitec-nutrition-soy-pro-910-g-528

  OdpovědětVymazat
 25. Moni, Scitec je určitě jedna z nej značek, ale určitě bych sahala po syrovátkovém proteinu, ne po sójovém. ;))

  OdpovědětVymazat
 26. Ahojky Niki, tvůj blog koluje po celé naši ulici jsi prostě inspirací neskutečnou :) I když jsem četla tento článek mockrát mám pár nesrovnalostí. Ráno Protein z mlékem, sváča protein, oběd normál, sváča normál a večeře protein ? Měla jsem totiž přes měsíc bílkovinové koktejly a pila je 5x denně (KetoDiet) tak jsem z toho kapečke zmatená. Teď se stravuji 5x denně, cvičím váhu se držím, ale nějaké to kilečko dolů by se ještě hodilo. Tak ať neudělám něco špatně shodila jsem 12 kg a už momentálně měsíc stojím :(. Díky díky a přeji krásný sluníčkový den Denisa

  OdpovědětVymazat
 27. Ahojky Deni, zdravím celou ulici :)
  S tím proteinem jsi to zřejmě pochopila špatně, nevím jaký používáš, ale určitě bych viděla protein max na 2x denně, podle doporučení na obalu. Nikdy nepřesahovat doporučení. Je to těžké všechno pochopit, pravděpodobně máš syrovátkový koncentrát, takže tam si nemyslím, že by protein měl nahradit tři jídla za den. pročti znovu ;)

  Hezký pátek.

  OdpovědětVymazat
 28. Ahoj Nikki, píšu sem, článek o spalovačích jsem nenašla. Nemáš prosím zkušenost? Na trhu je toho mraky, něco bude lepší, něco horší.. díky moc.

  OdpovědětVymazat
 29. Markéto, místo spalovače si dej raději kafe nebo zelený čaj :)) Možná ti pomůže v rozhodování i tento článek :) http://zuzkalight.blogspot.cz/2013/05/doplnky-stravy-pro-hubnuti-25-zari-2012.html

  OdpovědětVymazat
 30. Nikki a este mam dilemu ci http://www.bodyworld.sk/scitec-nutrition-100-whey-protein-920-g-556

  alebo

  http://www.bodyworld.sk/scitec-nutrition-100-whey-protein-professional-920-g-243
  ? :o)

  OdpovědětVymazat
 31. No, to je těžké, vzala bych to i to :D Ale pokud jde o příchuť tak asi čokoládu :) JInak jsou si složením neskutečně podobné. Jeden má aspartam, druhý acesulfam K. Takže si asi moc nevybereš :) Mně osobně aspartam nevadí :) Ale asi bych nakonec vzala ten modrý :)

  OdpovědětVymazat
 32. vdaka, tak hned po tom ako miniem Delite, nastupuje tento :o)

  OdpovědětVymazat
 33. Tak jsem si včera místo spalovače objednala kilovku Proteinu Delite - čoko-kokos :) tak se těšíím :)

  OdpovědětVymazat
 34. Ahoj Nikky, prosím tě co řikáš na Action Whwy protein 85 ? Koupila jsem si něco takového poprvé a nevím jestli dobře nebo ne. Díky.

  OdpovědětVymazat
 35. Ahoj Hani, našla jsem o něm tohle: Recommended dosage: basic daily dosage is 50 g (2 measuring cups) of the powder 2 times per day, e.g. with the morning snack and by 45 minutes after training. Use the measuring cup to add 50 g of the powder to a shaker filled with 250 ml of water or low-fat milk and mix well.

  Nevím, kolik bílkovin potřebuješ denně doplnit, tak počítej s tím, že dávkování 50g u tohoto obsahuje 42,5 g proteinu. Dle návodu se má tahle dávka rozdělit na dvakrát, jednou při snídani, druhá 45 minut po tréninku. Já bych dávala jen jednou denně, buďto při snídani nebo po tréninku, klidně si to podle potřeb střídej. Ta dávka 50 g mi přijde už dost, ale jak říkám, záleží na tvém denním příjmu bílkovin ;)

  OdpovědětVymazat
 36. Jéé díky za odpověď, ani jsem nečekala, že mi odepíšeš, ale zkusila jsem to. Já mám právě obrovský problém, mám 45% tuku (vinou byl hektický styl života) což je strašně moc a já právě nejsem moc masová a vím, že těch bílkovin mám minimum. Ta dávka je o.k k mé váze. At sportuju jak chci nejde dolů nic a jídlo taky už zvládám pravidelně a snažím se zdravě jíst. Podle stobu prostě ty bílkoviny nezvládám, tak mi bylo porazeno, že to mám zkusit proteinama. Potřebuji tedy vědět jestli jsem si koupila správný nebo ne. Co jsem hledala recenze, tak nic moc, nerada by jsem se dopovala něčím co mi může uškodit, tak jsem chtěla vědět jestli nemáš zkušenosti s tímto proteinem. Díky.

  OdpovědětVymazat
 37. Hani, tak ať se daří, jen malá rada. Musíš s proteinem počítat jako s každým jiným jídlem, jsou v něm kalorie, takže pozor na to, musíš jej započítat do celodenního příjmu, ne pít navíc, jinak přibereš. Tak ať ti to jde :)

  OdpovědětVymazat
 38. Díky moc, pak dám vědět jak pokračuji. Jinak díky ještě za inspiraci, rady a návody. Jsi motor pro spoustu lidí :-)

  OdpovědětVymazat
 39. Ahoj, máte někdo zkušenosti s Protein 90 Well Mix z Rossmanna? Má 80g bílkovin a 4g sacharidů (z toho 2g cukrů) na 100g. Jsem naprostý začátečník, tak jsem napoprvé chtěla zkusit něco dobře dostupnýho (a ne moc drahýho - 200kč). Se svojí "proměnou" jsem začala teprve před měsícem (díky Tvému videu na youtube, které mě inspirovalo...díky Nikki:-))

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář :)