čtvrtek 21. března 2013

Seriál: Problémy s hubnutím (4) - Nevím, co jíst

Věřím, že tohle téma je pro mnohé z vás zbytečností, ale já vím, že pro mnohé bude důležité. Já sama se dnes na vlastní kůži přesvědčila, jak moc lidí, tedy žen si myslí, jak naprosto s přehledem vědí, co to je zdravé hubnutí a jak na to všechno jít. 

Seděla jsem na židličce v sekáči, takové velké hale, a prohlížela si věcičky, které jsem ulovila na své miminko. Vedle mne vedly rozhovor tři ženy, jedna z nich si zkoušela svetřík. Pozorovatelka zhodnotila tělo "svetříkové" a spustila. 
"Ty jsi tak hubená! Jak to děláš?"
"Já ti řeknu jak to dělám. Jediná možnost jak zhubnout je nežrat!"
(já samozřejmě zpozorněla, dokážete si mě představit, že jo?)
"Nežrat že?"
"Nežrat holka. Nežrat. Já se takhle ráno probudím, dám si jenom banán..." (tady jsem přestala ve skutečnosti prohlížet své úlovky a soustředila veškerou svoji pozornost na ty žvásty, protože mi bylo jasné, že je uslyším)... "pak jím až ve tři hodiny..." (nadzvedla jsem obočí)... "a večer si nakrájím dvě rajská jablíčka a po-ma-lin-ku je jím a povím ti, jde to..." (já se však nadechla a pomalu jako ve filmu otočila hlavu směrem, se stále nadzvednutým obočím, na ty dvě dotyčné, z nichž "svetříková" byla ke mně zády a ta, která se dotazovala zaregistrovala můj udivený pohled a já využila očního kontaktu a zavrtěla hlavou, ať proboha nedělá něco podobného. Dotyčná byla zřejmě inteligentní, protože se s úsměvem kousla do spodního rtu a zavedla rozhovor jinam. Já si však říkám, kolik takhle hloupých lidí dokáže chudáky lidi, kteří nevědí, zmanipulovat a nalákat na tuto tragickou cestu...

Poznámka: dotyčnou "svetříkovou" znám od vidění celý svůj život. Nikdy neměla problém s váhou, je od přírody štíhlá a na její řeči typu "banán-jídlo o třetí-rajče" fakt neskočím! Viz včerejší post. Nevěřte všemu!!! Tedy všem!!!

No, takže tato paní "svetříková" kdyby měla trošku znalosti a srdce, určitě by neradila takové kraviny, co říkáte? Něco je na tom špatně. Vlastně, všechno. Takže si pojďme přiblížit, jak je to jedině správně!!! A jak tímto jediným přístupem nikdy nic nepokazíte ☺

Základní TŘI pravidla:
 1. Jezte pravidelně a často (4-5x denně)
 2. Baštěte opravdové jídlo (to, které se co nejvíce přibližuje přirozenému stavu)
 3. Nikdy nepřeskakujte žádné z jídel.

Rozdělení sacharidů a bílkovin:
Mnozí z nás vědí, ale mnozí z nás nevědí. Vím to, protože se mne na to často ptáte. Ale nemyslím tím rozdělení gramáže, ale čistě se mě dotazujete, co převážně jíst večer a co třeba již ne.
 • sacharidy - jsou palivem a zdrojem energie. A jelikož hlavně ráno potřebujeme nastartovat, měly by být zastoupeny hlavně ráno. Skončíme s nimi vlastně odpoledne, kdy mají ve stravě převažovat =>
 • bílkoviny - jelikož od odpoledních hodin začíná tělo šetřit energií a začíná zpomalovat svůj metabolismus, není taková dávka sacharidů už nutná. Vyloženě, tělo by je nestihlo spálit, nebo ještě lépe, využít. Proto se v odpoledních a večerních hodinách doporučuje hlavně bílkovinná strava. 

Teď už tedy víme, co a proč ☺ Ale základní otázka vaše, co a kdy jíst ☺ Tak se na to podívejme z úhlu, který jsem praktikovala já. Rozdělila jsem si 5 porcí během dne. Věděla jsem, že vstávám asi v šest/sedm hodin ráno a spát chodila v deset hodin večer. Celý den bez spánku mi tedy trval dejme tomu 16 hodin. A pro tuto dobu jsem si rozdělila svých pomyslných 5 jídel. Hodinově tedy asi každé 3 hodiny, je to tak? ☺ (snídaně: 7.30, svačina: 10.00, oběd: 13.00, svačina: 16.30, večeře: 20.00) - je mi jasné, že se nemůžete všichni řídit těmito hodinami. Musela jsem si svůj jídelní rozvrh udělat tak, jak vyhovoval v práci mně, aby se mi nekryl s povinnostmi a dobou, kdy jsem nemohla. Stejným způsobem si zkuste přizpůsobit svůj režim. Většina z vás chodí do práce, do škol, nebo jsou doma s dětmi, čili se den co den s mírnými výkyvy režim dne kopíruje. Pravda? 

A jak vypadalo ono pomyslné kalorické rozdělení? Dejme tomu, že budeme rozdělovat kalorický příjem 1500 kcal, kterého jsem se po velmi dlouhou dobu držela i já. Snídaně: 300-400 kcal, svačina: 200-300 kcal, oběd: 400 kcal, svačina: 300 kcal, večeře: 200-300 kcal. Všimněte si, že hlavním zdrojem energie je snídaně a oběd. Odpolední svačinkou se dorazíte a večer byste již neměli mít hlad. Samozřejmě v poměru s vaším kalorickým rozpočtem. Tohle jsou všechno jen příklady ☺ Takže až se někdo bude vztekat, že by po takové stravě chcípl hlady, prosím ☺. Já dnes taky jedu na jiných kalorických dávkách, ale pro začátek je kalorický příjem stáhnout nutný. Než se tělo dostane do stavu, kdy mu svalová hmota začne spalovat a vy si tak postupně vždy po čase budete moci dovolit víc a víc. Věřte mi. A nebo nevěřte, co mi je do toho :D

Tak a teď to nejdůležitější, co vlastně vůbec jíst? ☺ ☺ ☺ 
Jídlo!!! Ne sra*ky. Jídlo! ☺ Slovo "sračka" bývá poslední dobou mé oblíbené slovo, ale já tomu neumím říkat "špatné" jídlo. Jsou to prostě "sra*ky" ☺

Snídaně: takže jsme si ujasnili, co nebaštit. A teď co ano. Hlavně se ráno nešiďte. Nemá to vůbec smysl. Zcela ironicky, to co ráno ošidíte, budete dohánět večer. To nechceme :( Snídaně mohou být sladké, slané. Záleží čistě na vás. Celozrnné pečivo, tvarohové pomazánky, jogurty, tvarohy, müsli, mléko, koktejly,  smoothies, celozrnné toasty s arašídovým máslem, ovoce, zelenina, dokonce, když budete chtít decentně hřešit, dopřejte si to ráno, ono to totiž ráno tak moc "nebolí". Ale ne že "sra*ky" nahradí celé ranní jídlo. Ne!!! Jen decentně, na chuť, zlomek. 

Svačina: zde jsem nikdy nic moc nevymýšlela a jedla vlastně to, co ráno. Občas jsem část svačiny, kdy jsem musela jednat (rozuměj jíst) rychle, nahradila tyčinkou. Pár tipů na svačinky je i na tomto blogu. Výborné jsou také oříšky, které můžete baštit i za "chodu" v práci, pod lavicí a tak podobně ☺

Oběd: by určitě neměl být ošizený, ale kaloricky a výživově nabitý, abyste překlenuli dobu do odpolední svačinky. Výživoví poradci často odrazují od příloh po celý den, já v tom nevidím problém, ale je to čistě můj názor a nemusí se shodovat s ostatními. No co už ☺ Takže určitě maso, brambory, těstoviny, rýže, luštěniny, bohaté polévky, nezapomínejte na doplněk jako zelenina, ovoce. Vesměs se na oběd neomezujte (tím nemíním jíst "sra*ky"). Myslím tím, baštěte to, co vás naučili jíst už ve školce, jen si hlídejte množství. To je zásadní. Najezte se, aby jste měli dobrý pocit, že jste se neomezovali v chutích a přesto jste udělali něco pro zachování hodnot, které hrají hlavní roli. 

Svačina: zde nastává první moment jakési změny, kdy bychom měli sacharidy nahradit za bílkoviny. Já si svačinu často rozdělila na dvě části. Jednu před tréninkem, druhou po tréninku. Byl to třeba kousek ovoce, k tomu jogurt, tvaroh, mléčný koktejl, trochu arašídového másla s ovocem, atd. 

Večeře: kdo jí správně přes den, řeší co bude jíst večer. Respektive řeší, zda vůbec jíst večer. Protože ho nehoní mlsná, chutě, a večeři tudíž bere jako příjemnou povinnost. Kdo ji přeskočí, je trdlo. Vždy něco povečeřejte. Večeře má být lehká a určitě ne s přílohami jako rýže či těstoviny. Ty nechte v jídelníčku v první části dne. Na večeři si dejte šunku, tuňáka, ryby, kuřecí maso, nejlépe prsa, ve stehnech je prý více tuku... ale to bych zase až tak neřešila, jen jsem to vyčetla ☺ Výborná jsou vejce v jakékoli podobě, tvaroh s jogurtem, zeleninové saláty (ne samotnou zeleninu, ale jako přílohu nebo namíchanou s bílkovinami), cottage cheese, sýry, kdo je vegetarián, může si dát tofu, a prý je tu jakejsi Šmakoun ☺ uff... snad jsem na nic nezapomněla ☺ (edit: já věděla, že zapomněla ☺ když si k večeři dáte k salátu trochu pečiva, nemělo by to vadit. Vesměs se za tu trošku sacharidů, které si dáte třeba i ve formě mandarinky, neplísněte. Důležité je si uvědomit, že by bílkoviny měly převažovat, ale i já si občas výjimečně dala k večeři něco, nad čím by někteří přísně kroutili hlavou, tedy i ovoce. Jen opravdu opatrně. Nechci vám zde tvrdit, že je to v pořádku, protože bych neříkala pravdu a kazila vám tak jakýsi pohled na vytyčený cíl. Jen, když se občas nezadaří a místo okurky si dáte jablko, nic se nestane ☺)

Druhá večeře: ano, budete se divit, ale občas je zapotřebí. Neměla by být tak bohatá jako klasická večeře, ale čistě jen jako "zaplácnutí". Zde už bych to viděla čistě na trochu zeleninového salátu, nebo pár koleček šunky s eidemem. Žádné přehánění, stále do sebe cpeme kalorie. Takže decentně. Tělo bude vděčné i za tu trošku, že na něj myslíte, aby nestrádalo při delším dni ☺

To by bylo vše. Nezapomeňte na tekutiny - voda, jemně perlivé vody, neslazené minerálky apod ☺
Hodně štěstí. Věřím, že to můžete dokázat. Fuj, JÁ VÍM, ŽE TO DOKÁŽETE!!! 

N. ♥

Zítra: Seriál: Problémy s hubnutím (5) - Hubnutí na etapy aneb přijatelnější cesta k úspěchu94 komentářů:

 1. To je pěkná blbost, nežrat..... Já jím všechno, pravidelně, snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře a když mě honí mlsná dám si večer třeba jabko nebo mandarinku.. Jde hlavně o to, aby taky člověk měl dost pohybu.. Já třeba každý den cvičim podle Jillian Michaels a kila a centimetry jdou krásně dolů i když jím knedlíky... :)

  OdpovědětVymazat
 2. Výborně napsané a poučné...jako vždy...děkujeme.jana

  OdpovědětVymazat
 3. Úplně jsem si tu situaci barvitě představila :D Dokonce i to tvé pomalé otočení hlavy a přísný výraz, haha :D

  U čtení toho článku jsem si uvědomila, jak moc přemýšlím nad jídlem. Jen co dojím snídani, už přemýšlím, co si dát na svačinu. Jen "přežívám" čas do dalšího jídla. Nechci, aby mě jídlo (přemýšlení o něm) tak ovládalo, ale nevím, co s tím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím mám taky problém a nevím, co s tím. Neomezuje mě to, jen když se na to vykašlu, ale to zase nechci. Chci, aby vše bylo automatické, ale všechny pokusy zatím skončily špatně.

   Vymazat
  2. Já tento přístup měla na začátku taky a de facto jsem se tohoto "problému" zbavila až když ... no vlastně ani nevím :D dělám tu chytrou a nevím :D prostě to vyšumělo :D ale slovo problém je záměrně v uvozovkách, zase tak moc mi to nevadilo, naopak jsem byla ráda, že jsem na vlně "přemýšlení", to jsem nidky předtím neměla :)

   Vymazat
  3. Ahoj, ja to riesim tym ze si naplanujem co budem jest na cely tyzden dopredu a napisem si to aby som to nezabudla.

   Takto mozem aj skontrolovat ci jem vsetko co moje telo potrebuje a aj nakupovanie je lahsie :)

   Rin

   Vymazat
  4. Taky si píšu jídelníček na týden, abych věděla co nakoupit a nelítala pořád do obchodu..pak mě tam akorát lákají potraviny, co nechci :D někdy si jídla přehazuji, podle chuti a možností... Pěkný článek :)

   Vymazat
  5. To znám taky. Já nad jídlem dost přemýšlím, protože ho mám ráda a mám z něj potěšení (tím nemyslím, že bych se cpala horem dolem) a taky proto, že mám skoro pořád hlad. Dojím snídani a za chvíli už mi zase kručí v břiše :-(

   Vymazat
  6. To je dobrý nápad, ale u nás máloco vydrží celý týden, takže by mi to asi moc nepomohlo. :D Navíc vaří babička a na nákupy s ní taky moc nechodím. Ale do budoucna se to bude hodit. :)

   Jinak Nikki, doufám, že to tak tedy časem, taky budu mít. :)

   Vymazat
  7. Já nemám problém s tím, že musím přemýšlet, jestli to jídlo je zdravé nebo se mi do jídelníčku nehodí. Už jsem se naučila nakupovat jen věci, které můžu jíst. Spíš už se těším na další jídlo, protože ráda jím :D A pak nad tím furt přemýšlím, jak mi to bude chutnat atd. :D

   Vymazat
 4. Miluji Tvoje články! :) Normální příjemné články, žádné tohle nesmíte a tak, vážně jsi skvělá! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Moc hezký článek. Ze své vlastní zkušenosti vím,že kdykoliv jsem začala šidit jídlo(samozřejmě jsem si naivně myslela,že pak zhubnu),tak se po nějakém čase dostavila nazadržitelná chuť a poté,,vybílení "zásob sladkostí mých dětí a následný jo jo efekt.Teď se snažím dodržovat 5 porcí za den a hodně zeleniny(nahrazuji jí často přílohy),přidala jsem pohyb a váha pomalilinku,ale jistě klesá . :-)

  OdpovědětVymazat
 6. ha, to jsem nevěděla, to rozdělení sacharidů a bílkovin během dne...nějak intuitivně to víceméně dodržuji, ale ted si to pohlídám ještě líp:)) akorát nejsem moc na svačiny...hlavně tedy ne na tu dopolední...ale to je spíš díky tomu, že mezi snídaní a obědem mám většinou 4 hodiny, které bez problémů (pokud jsem snídala vydatně) vydržím bez hladovění:) budu se tedy soustředit na odpolední svačení, které mi někdy odletí neznámo kam a já pak jím v divných intervalech:)))

  OdpovědětVymazat
 7. Smysluplný a hodnotný článek. Taková blbců, jako je paní se svetrem, lítá po světě ....

  OdpovědětVymazat
 8. moc pěkný článek, celkem se to podobá mému stravování ale často si dám na večeři i sacharidy když mám odpolední směnu,chci se zeptat nevadí to? nebo bych už ty sacharidy jíst neměla když se dostavím dom až o půl noci a jdu spát ve čtvrt na 1ráno? díky :D Kájušenka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trocha sacharidů na večer nevadí, ale bílkoviny by stále měli převládat :) Já si taky občas dala na večeři kousek pečiva k salátu a nic se nepotento :D

   Vymazat
 9. příběh jsem si živě představila aještě teď se směju :D moc pěkný článek :)

  OdpovědětVymazat
 10. Neni 1500kcal moc? Já se snažím dodržovat cca 1200kcal (5000kj přesně->jedu na kj) ale je fakt, že večer mívám hlad a to i když jím 4x - 5x denně někdy i 6x. Občas nevim co s tim...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1200kcal je velmi malo a obecne to neni doporucenihodne.. Samozrejme ale zalezi na telesne konstituci, veku, fyzicke aktivite..
   Ja osobne hubla i pri prijmu kolem 8500kJ, ale jak rikam, je to individualni..
   A sacharidy bych k veceri v mensim mnozstvi klidne zaradila. Ted nemyslim palacinky nebo rejzovej nakyp, ale rozumne velkou prilohu k bilkovinam. Viz Havlickova metoda ;)

   Jinak moc pekny clanek!
   Terka

   Vymazat
  2. Určitě to moc není, naopak, proč myslíš, že máš hlad? :) Nemyslím to špatně, ale přemýšlej proč? Protože to tělu stačí? nene. Přidej. Jinak si tělo bude brzy brát potřebnou energii ze svalů a zpomalí se ti metabolismus a to bude úplně naprd. Někteří, co hubnou, jedou i na 1800 kaloriích. Já dnes momentálně mám kolem 2300 kalorií. Jasně, jsem těhotné, ale stále mi to spaluje jak blázen :) a tam se právě musíš dostat ;) svaly a pak budeš moci papat víc a bez výčitek :) není cílem v životě jíst do smrti málo, ale právě si užívat a k tomu nám dopomáhej Bůh, tedy svalová hmota :D

   Vymazat
  3. pro někoho moc, pro někoho málo (třeba pro mě!), viz článek:

   http://mojetelo.blogspot.cz/2013/03/serial-problemy-s-hubnutim-2-jim-malo.html

   Vymazat
  4. Aha, tak vidím, že jste stihly odpovědět dřív :-)
   Nikki, já se zeptám rovnou - když jsem si vypočítala svůj bazální metabolismus na 1784cal a začala jsem cvičit Jill, stačí když budu dodržovat těch 1800? nebo bych měla i trošku víc?
   Pája

   Vymazat
  5. V první řadě, je neskutečné, jak je každé tělo jiné :) Já měla 1800 kcal jako nejvyšší možnou hranici, abych nepřibírala :D Tady jde vidět, jak se opravdu nelze řídit jediným vzorcem :) A teď k věci.

   Nevím Páji, kolik ti cvičení spaluje. bazální metabolismus by měl být prostě vždycky zachován. a při cvičení o spálené kalorie navýšen.

   Vymazat
 11. Vždy, když sem se snažila trochu něco shodit, měla jsem problém s tím, vůbec jíst.. Ale od té doby co cvičím s jillian, mám problém opačný, musím jíst 6x denně minimálně a stejně mám furt hlad a i když jím samé zdravé věci, hodně bílkovin, vlákniny, tak je docela problém si ten denní limit vůbec uhlídat.. Nevíš, v čem by mohl být zakopaný pes? :) Jde mi o to, že hodinu tom, co sním 200g prsou s kopicí špenátu, bramborem a kopicí zeleniny, mám zase hlad (piju 3 litry denně) a to mám 65 kg na 170 cm a v životě jsem necvičila, takže žádnou svalovou hmotu.. Už cvičím dva měsíce a docela mě překvapuje, kolik toho musím sníst :) Iva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem po měsíci čuměla nad tím, že musím navýšit stravu. Je to jen a jen otázka svalové hmoty. Pokud máš často hlad, tělo ti dobře spaluje. To není nic nenormálního, to je účel :) Takže si klidně postupně navyšuj stravu, není problém :) Po dvou měsících je svalová hmota a rychlejší spalování více než jisté :)

   Vymazat
 12. Super článek Nikki :) jinak závidím všem, co hubnou, mě nedávno diagnostikovali hypotyreózu, a několik měsíců potrvá, než se mi to srovná, pokud vůbec, takže nějaké hubnutí je se mnou teď docela marný :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ahoj, ja len na margo toho, tiez mam hypotyreozu, ale uz dobrych 10rokov, nastasie hladina uz vyrovnana, hoci dozivotne na liekoch. Napriek tomu cvicit a dodrziavat zdravu stravu sa stale da a navyse, pomoze to rychlejsie hladinu hormonov vyrovnat, takze smelo do toho

   Vymazat
  2. Tak to máš rozhodně pravdu, tím jsem nechtěla říct, že od té doby kašlu na životosprávu, to vůbec ne :) makám na sobě (ať už ohledně jídla, tak i cvičení) pořád, ale jen je trochu demotivující, když člověk nevidí žádné pořádné výsledky...

   Vymazat
 13. Tohle je strašně moc individuální. Já třeba přestávám jíst v pět večer. Ne kvůli hubnutí nebo něčemu podobného. Dokonce chodím spát většinou po půlnoci. Jen večer nemám hlad a lépe se mi tak spí. Mám to vyzkoušené, že šest je pozdě. Neříkám ale, že se nestane, že se musím najíst později. Všichni na mě ale nevěřícně kroutí hlavou. Ráno vstávám kolem sedmé, ale hlad nijak nemám. Pak se najím a i kvůli tomu, jak mám hodiny ve škole, jím dopoledne třeba každou hodinu a půl až dvě. Ale třeba tyčka, půlka rohlíku, druhá půlka rohlíku, jablko. Rozhodně je moje první snídaně ale větší - jogurt s ovesnýma vločkama. No pak v době oběda, což je většinou kolem druhé si dám něco většího, co zajím zeleninou a pak kolem té půl čtvrté, páté večeřím. Jsem v pohodě, hlad nemám, nejsem vyčerpaná, tak si říkám, pro ne? :)

  Jen u článku bych řekla, že pečivo je zrovna věc, co by se měla jíst hlavně ráno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mělo - nemělo :D Večeřet v pět by se taky nemělo :D Takže jak píšeš, je to individuální :) Já pečivo jedla i mimo, a nevadilo to tělu a hublo :) Dokonce jsem četla, že by se ani v druhé polovině dne neměly sacharidy striktně a úplně vypouštět :) Tak a teď babo raď :)

   Vymazat
  2. Pravda, taky je to individuální :) Je pravda, že když jsem hubla já, tak mi bylo taky docela jedno, kdy jsem jedla sacharidy a kdy ne :)

   Vymazat
 14. Je špatně, když místo tmavého pečiva ( především chléb) jím bílé pečivo? Ty housky ještě zvládám nejíst, ale ráno si nedokážu odepřít chleba s medem ( i klidně dva krajíce :D :D)nebo s čimkoliv jinym. Občas si ho dám i ke svačině....?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle je takové sporné... protože já třeba věřím, že jakékoli pečivo jiné než bílé je pro tělo lepší. Samozřejmě. Ale chápu tě, chleba je prostě lahůdka :) Takže ti to určitě neublíží, ale třeba taky nepomůže :) Je to prostě na každém z nás, co si stanoví... :)

   Vymazat
  2. No já cvičím jelikož potřebuji zhubnout, tak to bílé pečivo asi nebude mít na to dobrý vliv že....:-(

   Vymazat
  3. Mně jeden člověk, kterého beru jako odborníka v tomto oboru, říkal, že tmavé pečivo se oproti bílému strašně špatně tráví, a že doporučuje světlé. :)

   Vymazat
  4. No.. já to zlepším to vysvětlení, kaloricky je na tom stejně jako jakékoli jiné pečivo. Ale výživově je na tom hůř .. :) prostě takhle no :)

   Zkus si místo druhého krajíce dát raději ovoce, nebo jogurt :)) Určitě to bude aspoň o chlup lepší :)

   Vymazat
  5. To máš pravdu, že je tmavé pečivo hůře stravitelné... ale zase to není "až tak strašné" :))) Záleží na střevech a řekla bych, že valná většina ani nepozná, že by se mělo hůř trávit, možná u dětí ano. ty maj ty střeva ještě citlivé, ale dospělák... ? :) Víš, jak to myslím... já si taky dám občas bílý chleba s máslem a nastrouhaným sýrem, protože lahoda :D ale ... bílé pečivo prostě --- taky má spoustu blbýho do sebe :) Víš jak :) Vesměs spíše bych se přikláněla k ohlídaní těch kalorií a co si budem říkat, bílej chleba je určitě lepší jak kdejakej koláč nebo buchta. no. asi tak.

   Tohle je takové hodně citlivé téma, myslím, stravování všeobecně... protože je sice pár pravidel, kterých je dobré se držet, co si budem říkat, ale stejně i s drobnými výchylkami se to dá zvládnout. Například se na mě každej díval blbě, když sjem si k večernímu salátu dala kousek, fakt kousek pečiva. Ne celé, ale vážně jen kousek. Nebo jablíčko. Ono řešit už i tohle minimum, co by nám mělo kazit cíle, je na hlavu. Člověk se hlavně musí ZDRAVĚ najít sám sebe tak, aby mu to vyhovovalo a přitom tělo netrpělo. A já jdu spát :)))) Dobrou noc :)

   Vymazat
  6. Normálně vám tady nepíšu, ale musím se podělit. Je mi sice teprve 20,takže jsem ještě relativně mladá a hloupoučká :P ale cca před půlrokem jsem se po několika letech problémů s trávením rozhodla, že zajdu do gastroambulance. Nebudu se rozepisovat, o jaké problémy šlo, chytré děti si domyslí..:D ALE!! Tam mi vyloženě rozkázali ať jím celozrnné pečivo. Je sice hůře stravitelné, ale to je pro tělo kupodivu právě dobře! Zůstane ve střevech déle a tím nás hezky zasytí a tělo si z něj stihne vzít vše, co potřebuje. Není účel, aby jídlo v nás zůstalo co nejkratší dobu..to si rovnou dejte ke každému jídlu sklenici zkaženého mlíka :D :) Ale zpět k výhodám - z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že mě fakt dobře zasytí - dříve mi ke snídani skoro nestačily dva krajíce chleba....teď sním jeden malý toustový celozrňák a skoro se do něj musím přemáhat, aniž bych cvičila tak jsem trochu i zhubla, protože už nejím takové porce, nepotřebuju to :) Bílé pečivo prostě má sice nižší energetickou hodnotu, ale žádné živiny..nic, co by si tělo mohlo vzít a zužitkovat. Je to jakobyste jedli vzduch omaštěný větrem a pár kilodžauly :D. Tak proč jíst bílé pečivo, když celozrnné je (aspoň pro mě) stejně chutné a navíc je přínosem pro tělo? To je stejé jako byste chodili do práce zadarmo. Proč byste to měli dělat, když za to můžete dostat prachy..:D

   Vymazat
  7. To je pravda, já to na sobě opravdu nepoznám. A rozhodně, když člověk chce zhubnout, jde to jen přes kalorie. To musím potvrdit.Já jsem třeba z rodiny, kde se hodně peče. Takže i když jsem hubla (teď jsem na tom tak, že hubnout už nemůžu, ale musím zpevnit tělo), jedla jsem buchty a bábovky. Jen jsem si je započítala a prostě toho nebylo tak na objem. Rozhodně jsem to neviděla jako nějaké hřešení.

   Já osobně, taky dvacet, na sobě ano v zasycení rozdíly mezi bílým a celozrnným nepozoruji, to ale neznamená, že to není pravda. Třeba k tomu ještě dojdu :)

   Vymazat
  8. Já mam zas od výživové poradkyně informaci, že úplně nejlíp se tráví bílá francouzská bageta. Což jsem přivítala, protože je mimořádně chutná.

   Vymazat
 15. Přemýšlet co budu jíst mi nevadí, na den dopředu to naházim do kalorických tabulek a připravim s sebou do práce... na základě proštudování glykemického indexu potravin a tohoto článku (poučení o 2 večeři jako "zaplácnutí" atd) jsem to dnes trošku upravovala.. já mám problém dodržet BMR, mám 1400-1600 a mě to prostě přijde dost.. teda na zdravé stravě, na sra*kách jak říká Nikki se to dodržovalo snadno:D je to asi tím, že jak člověk začíná, tak jí tak nějak furt to samé, protože ještě neví, co všechno ano a co ne.. nebo já to tak mám-pomalu poznávám co ANO a co NE.. nevím jestli to tak máte taky, nebo se nebojíte baštit a pozorujete, co to s váma dělá v průběhu dnů? :) každopádně díky za článek a držím všem palce :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Iwet, není to dost, opravdu ne :) Neboj se těch čísel, jednou si budeš nad těmito čísly vrtět hlavou, jak jsi to mohla vydržet :D I se zdravým jídlem to dáš, to zdravé jídlo jíme od malička, jen sjem se to naučili blbě a nemožně prasit a kombinovat s něčím, co už tak normální není. A je super, že jsi napsala, že pomaličku poznáváš co ano a co ne, to je přesně cesta :) nejet jak robot a chápat a pomalinku se dostávat k nějakému cíly, ať je jakýkoli... já také začínala poznáváním, nikdo učený z nebe nespad. Pár lidí mi od počátku fungování vyčítá, že jsem hned od začátku neměla ve všem jasno, ale kdo má sakra???? Kdo má? Kdo se se znalostmi zdravého stravování a toho, jak je to nejlepší narodil? Nikdo. Takže v pořádku, že se učíš a zjišťuješ, to je moc dobře a jen tak dál :)

   Vymazat
  2. ježíš , promiň těch chyb, jsem už unavená :D

   Vymazat
  3. Na to kašli:) akorát mě dnes naštvala váha, od minulýho týdne se nehnula- vlastně jo, o 0,1 kg nahoru.. vlastně není čemu se divit, furt se učím a přicházím na další chyby, co jsem dělala (viz konzumace kukuřičných lupínků sice jen k snídani, ale přece... a rýže, čočka apod k večeři) na GI jsem přišla až včera.. a musím zabrat ve cvičení-poctivěji:) .. já bych si přála dosáhnout do konce června těch 53kg, původně jsem toho chtěla dosáhnout do konce května, ale to je asi vyloučený.. od 25.2 mám dole max. 2kg.. to je skoro měsíc.. na cm to jde líp.. 4cm na bocích je asi největší rozdíl a úspěch :) je pravda, že na té pestré dietě od Naturhouse jsem měla 2g dole za týden- ale bylo to o 500Kcal za den a JoJo efekt se dostavil.. proto jsem hubnutí odstartovala takhle neštastně..

   Vymazat
  4. No já jsem byla loni na jaře taky na gastru a zjistili mi problémy se žaludkem, špatně tráví vlákninu...takže mě naopak pan doktor celozrnné pečivo zakázal a doporučil to bílé, které se prý líp tráví. Ale mě nechutná. Takže nejím pečivo žádné no :) Tělo určitě zase o tolik nepřichází. T.

   Vymazat
 16. Nikki, již delší dobu si to tady všechno pročítám, ale až dnes prosím o radu. Když jsem byla na mateřské a vstávala kolem půl sedmé, podařilo se mi počítáním KJ a mírným cvičením zhubnout 20kg. Jenže po nástupu do práce je to velký problém. Vstávám ve čtyři, takže snídám o čtvrt na pět. Na svačinu se v práci dostanu až mezi 8-9 hodinou. Oběd vetšinou kolem poledne, odpolední svačina ve čtyři až dojedu domů a večeře kolem šesté. Spát chodím mezi 10-11 hodinou. Odpoledne a večer už moc nejím,většinou jogut, zeleninu, protože mi to před cvičením(jedu 2 měsíc Jill)i po cvičení nedělá dobře. Piju docela dost, tak 4-5 l denně,většinou čaj a obyčejnou vodu. Snažím se, ale nehubnu. Kde je tedy zakopaný pes? Poradíš prosím? Dita

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dituš, já se vždycky úplně děsím, proč člověk musí pít tolik tekutin. Fakt pět litrů? Kam to dáváš? :) A to doslova. Co když tvé tělo onu vodu zadržuje?

   Důležité je taky, zda nejíš celkově málo. I to může mít vliv na nehubnutí, ačkoli se to zdá nemožná. Viz jeden z předešlých článků v seriálu. Zkus se mrknout.

   Vymazat
  2. Jej Nikky, to mě nenapadlo, že bych mohla zadržovat vodu, když piju,jde to i ven, ale něco by tam zůstávat mohlo. A těch pět litrů je maximum, ale jsem zvyklá takhle pít :). Z malého hrnečku neumím, mám půllitráky a ono to potom naskakuje :D.

   A s tím jídlem, no když jsem začínala počítat KJ, zkoušela jsem, kolik snesu. Při kolika hubnu a při kolika už ne. Je pravda, že jsem si počítala 4 tis KJ denně(pod už jsem se motala),což jak jsem poté zjistila bylo dost málo, ale já se cítila dobře, plná energie. No, budu muset vyhledat nějakýho doktůrka, aby mi to propočítal přesně na míru :)
   Nikky, díky za odpověď a pěkný den :)

   Vymazat
 17. naprosto vyčerpávající super shrnutí;)

  OdpovědětVymazat
 18. Tento článek je velmi pěkně napsaný, ale přece jen se chci zeptat, jak jíst v práci na nočních směnách a potom mezi směnami, když spím po noční cca 4 hodiny. Déle nevydržím. Díky. Renča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ten kdo střídá směny je na tom samozřejmě hůř, ale systém je stejný. Spíše bych řešila nedostatek spánku. Vím, že je to hrozně těžké, tělo je zblblé, když neustále mění směny a tím je jakési přizpůsobení složitější, ale určitě ne neřešitelné. Organismus je přetěžován, a rozhodně to není zdravé :(

   Více si zkus přečíst zde, na Googlu je toho dost, stačí naspat "stravování při noční směně"

   http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/stravovani-pri-nocni-smene/

   http://kulturistika.ronnie.cz/c-13451-vyzivova-poradna-15-2012-stravovani-pri-nocni-smene.html

   http://treedead.blog.cz/1004/jak-se-stravovat-pri-praci-na-smeny

   http://www.fitcoach.cz/?p=8202

   Hodně štěstí :)

   Vymazat
 19. Ahoj,opravdu bych neřešila jestli si dám sacharid (nemám namysli tabulku čokolády,ani 3 bílé housky nebo vánočku :-)) k večeři nebo ne, pokud mé jídlo je celý den "zdravé" v optimálním množství a s nějaký pohybem, tak to nemůže vadit vůbec nikomu. Začínám být v poslední době alergická na zaručené rady, co by se mělo jíst a co by se nemělo. Žádné sacharidy, žádné mléčné výrobky, žádné tuky, žádný alkohol, žádné kafe atd. Přece každý musí vědět, co může a co ne, co jeho tělo snese a co ne. ( jsou lidé s alergiemi, problémy s trávením - ty třeba nemůžou celozr. výrobky nebo ořechy vůbec atd.) Ti všichni, aby si z těch zaručených rad šli hodit mašli :-) Opravdu záleží na každém z nás, co si představuje pod pojmem hubnutí, pod pojmem štíhlé tělo atd. Stojím si za tím, že se nic nemá přehánět ani ze zdravou stravou ani se sračkama, nesnáším holky, co se krmí "zdravou stravou nejlépe v biokvalitě" dávají přednášky všem a všemu, řeší že jíst ovoce večer není zdravé atd.,že maso nás zabíjí, ale nějak zapomínají, že skousnou krabičku cigaret za den. To mi nějak nepasuje. Mám ráda Nikky tvé články, komentáře a poznámky, jsou vtipné, drzé a je vidět, že ti to baví,ale musím se přiznat, že jsem ze začátku, musela tomu přijít na chuť :-), přišla jsi mně "drzá" až přes příliš. Je mi 40 se závazky :-),patřím mezi lidi, kteří milujou jídlo /nesním pouze mlíkovou polívku / jinak všechno a jelikož pracuji jako kancelářská myš, tudíž pohyb žádný, jen pohyb rukou po klávesnici, tak vím, že se musím hlídat a víc hýbat.A jde to nemá tělo jako fitnes modelka, ale tlustá nejsem, ale jsem v pohodě. Jen tak dál, ať se ti daří ve všem a užívej si novou životní roli, protože za sebe se myslím, že tahle role a to mateřská je bezkonkurenční. Daniela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Dani, máš naprostou pravdu :D jako bych to psala sama, s těma zaručenými radami, jedna paní nebo slečna tady tyhle lid, co jsou striktní snad i v dýchání nazvala "škarohlídi" :D

   Mně se spousta lidí zeptá, zda můžou tohle a tamto, a když se nepatjí na dort a čokolády, tak říkám jo, proč ne. Třeba dost otázek je ohledně dětských přesnídávek. I já si je dala, tak nevidím důvod proč říkat NEEE TO NESMÍŠ. SAcharidy i na večeři NE TO NESMÍŠ, Kecala bych a dělala bych chytrou, přestože jsem si párkrát sama dala na večeři k salátu kousek pečiva nebo ovoce. Bože, nežeru přece čokolády, nebo pizzu. Některé zákazy mi přijdou úplnně už postavené na hlavu. Já i při občasných sacharidech večer normálně hubla. Kdybych nehubla, tak si asi budu drbat hlavu. Ale já píšu o tom, co fungovalo na mě, co se doporučuje,a le v čem jsem třeba dělala výjimky. Takže je jasný, že to vidíš stejně jako já. Prostě jde o to se z toho taky úplně nezbláznit (původně jsem chtěla výstižnější pojem :D) Přesně tak, když člověk prostě jí zdravě, určitě přibere 10 kilo po trochu sacharidech i v odpolednícch či večerních hodinách. Nikde, nikde na netu se nepíše, že se to nesmí! Nikde, všude je napsáno "doporučuje se". A to mi stačí. Doporučení znám a tak se tedy zařídím.

   Co se týče těchto drzých článků :))) někdy mám prostě náladu to napsat drze. Někdy je to ťuťu ňuňu a strácí to význam :D Fakticky, když to člověku napíšeš pěkně "víš neměli byste papkat tohle a tamto... ne neboj se, ono se to nějak udělá"... ne neudělá doprdele, budeš-li ty sračky žrát, tak se fakt nehneš z místa. Hážeš si klacky pod nohy a kvůli tvému přístupu stojíš na místě!!!! ...Na tohle lidi slyší!

   Já jsem vesměs taková nebyla, ale co mám rodinu, tak vím, že se občas milým a hezkým přístupem nikam nedohrabeme. Takže ráznější vysvětlení má opravdu efekt než mazlení se :))

   A upřímně, když jsem tenhleten "seriál" začínala, byla jsem neskutečně vytočená už :D noc před prvním dílem jsem nemohla spát, protože jsem měla už plný zuby těch stovek dotazů, které jsem potřebovala vyřešit a říct to "decentně" a přitom "drze" - jak ty říkáš :) A nebudeš tomu věřit, od prvního dílu mi chodí den ode dne čím dál méně dotazů na tém stravování... neskutečné se stalo realitou! :)

   Jej, jsem se rozepsala :) Děkuju za přání, momentálně si fakt užívám :D Mám o dvě čísla větší prsa (hormony!!!!!!! aaaach) a jsem z toho nešťastná :D přítel se usmívá a slastně mlaská :D ale jestli je místo, kde snad nikdy nezhubnu, tak to jsou prsa :D jo , i já chci něco co maj jiní :D takže takhle, hezký den :)

   Vymazat
  2. No vidíš a prsa, to je místo, kde bych hubnout vůbec nechtěla ani nemusela / ty jsem totiž zdědila po tátovi :-)/, ale zase říkám lepší nemít prsa než nemít mozek ne? :-) Teda asi zase, to asi každý bude vidět jinak :-) Takže děkuji za hezký pokec a jdu se předřít, musím přeskládat papíry z jedné hromady na druhou :-))) U nás v Plzni se klube sluníčko, zima tedy je,ale je to optimističtější, tak i tobě přeju krásný den s úsměvem na tváři D:

   Vymazat
 20. Nikky, všechny tvé články jsou skvělé, ale tenhle mě v té stravě asi nakopl nejvíce. Díky. Už mi to nepřijde tak složité. Petra

  OdpovědětVymazat
 21. Pročítala jsem včera tvoje první články vůbec a zírala jsem jak ses za tu dobu vypracovala, nemyslim jen postavou, ale i články na kterych je znat, ze za tu dobu uz toho mas spoustu nacteno.Planujes se zdrave strave venovat i mimo blog?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahojky es, jojo, je to dlouhá doba, a člověk se za tu dobu, když se tomu věnuje několik hodin denně naučí. Ještě stále bych se toho chtěla hodně naučit :)

   Kupodivu, mimo blog bych se v budoucnu ráda věnovala knihám a měla vlastní knihkupectví. Obojí je koníček, ale knihy mají přednost. ALe kdo ví, třeba to jednou skloubím dohromady :)

   Vymazat
  2. Jasně můžeš mít knihkupectví, ve kterém se budou prodávat knížky o zdravém životním stylu ;-) Něco jako zdravá výživa pro čtivce

   Vymazat
  3. taky miluju knížky, ale nějak na ně není moc čas:)

   Vymazat
 22. Nikki tahle tvoje rubrika je fakt super! Já už s váhou bojuju skoro rok a myslím si, že o tom vím hodně, ale jídlo pro mě bylo vždycky tak nějak na obtíž (ve smyslu o něm přemýšlet, ne jej konzumovat). Tyhle tvoje články mě ale nutí k zamyšlení a upravení právě jídla. Díky za ně

  OdpovědětVymazat
 23. Holky jen k těm sacharidům večer, samozřejmě na to každý kouká trochu jinak, já se držím tohohle:
  "když večeřím jen maso se zeleninou

  Opět šidíte tělo o energii a živiny. Sacharidy, které do těla vpravujete ve formě příloh, jsou zdrojem energie pro centrální nervový systém. Ten v noci regeneruje a potřebuje přísun paliva - opět souvislost kvalitního spánku a hubnutí.

  Proto přílohy večer ano, ale hlídejte si, jaké sacharidy do těla vpravujete (dort není dobrá volba) a v jakém množství."

  Zdroj: Havlíček, http://ona.idnes.cz/dietni-chyby-co-s-mym-telem-provedou-d73-/dieta.aspx?c=A120102_142429_dieta_pet

  A ono to docela dobře funguje, osobně jsem dost alergická na různý klasický bílkovinový diety á la Atkinson, byť třeba s omezením sacharidů jen v půlce dne, ono to je totiž docela nebezpečný..
  Terka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. chichi, skoro ve stejný čas píšu skoro totéž :-) taky Terka :-)

   Vymazat
  2. Moc pěkný článek z tvého zdroje, přesně vystihuje jak to má být a co si mnoho z nás myslí. D.

   Vymazat
 24. Mám ráda tvůj blog i tvé příspěvky, takže tohle neber prosím jako kritiku, jenom jako vyslovení mého názoru - jako denní příjem mi to, co výše popisuješ přijde málo, zvlášť tedy v případě, že k tomu člověk pravidelně cvičí (což předpokládám). Nějaký pátek už se tím zabývám a při takovém výdeji, jaký člověk má, pokud např. denně cvičí s Jillian, by takovýto příjem nepokryl všechno, co tělo potřebuje. Ale sama píšeš, že je to jen začátek. Dlouhodobě bych to nikomu nedoporučovala. Taky vždy tvrdím, že sacharidy se nemají vynechávat ani odpoledne, ani večer. Například náš mozek funguje hlavně díky sacharidům, když mu je nedáme k večeři, v noci mu zásadně chybí! K večeři přílohy jako rýže (natural), těstoviny (celozrnné, semolinové) úplně klidně, to je v pořádku!!! Ale respektuju, co je zde napsané - nikomu nic nenutíš, popisuješ svoje zkušenosti, které u tebe zabraly. To beru. Jen přidávám svůj názor. A za celý blog díky, mám ho ráda. Terka :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, já na něčem musím dělat příklady, takže jsem si vybrala 1500 kalorií jako příklad a snad je to z toho i pochopitelné, nikde nepíšu, že je to PRO KAŽDÉHO NUTNÉ A JEDINĚ TOHLE LIDI DOSTANE DO CÍLE :D Já už nevím, jak co líp napsat, aby bylo jasné, že to je popis něčeho, co si v reálném životě musí každý převézt sám na sebe :D Nemůžu začínajícím dávat příklad na mých současných 2300 kcal... to by fakt nešlo... už vůbec :) takže ano, je to jen do začátku, tak jak je to napsané i v článku... už mě bolí ruce z toho vysvětlování a kývání hlavou, že jo.. že takto to je myšleno :D

   Taky to neber špatně, ale zpětně se jen kryju, aby bylo pochopeno, že jsem to přesně takto myslela :)))

   Se sacharidama souhlasím, ono je stejně všude napsané, že se večer akorát NEDOPORUČUJÍ, ne že se NESMÍ. Často jsou pak lidi z toho na větvi, když vidí na fotce u večeře pečivo.. a já mám pak pocit, že co to má sakra znamenat :D proboha :D snad mě to nezabije ten kousek :D já bych třeba nemohla veřejně doporučit právě přílohy, já se jim v soukromém životě také večer vyhýbám, takže by to ani nebylo dle mého přesvědčení a kdybych to i napsala, to bys tady viděla ty davy škarohlídů v komentářích :D no, třeba by byla sranda, co? :D Hezký den Terezko :)))

   A klidně komentuj a názoruj :) To je ok, tak to má být :)) Já to taky dělám, jak vidíš :D :D :D Pa.

   Vymazat
 25. Nikki děkuji za to, že jsi mi otevřela oči!Cvičila jsem jako debil a jedla sr.čky :) a nic se nedělo....!Měsíc jím ukázkově, cvičím méně, váha šla "jen" o 2,5kila dolů, ale ty cm!!! :D Chtěla bych ještě něco shodit, ale myslím, že tohle tempo je akorát....!Holky jezte poctivě tolik co máte a doplňujte to cvičením. Já jsem absolutní důkaz toho, že usilovné cvičení bez správné stravy nefunguje.... a hlavně když se chce jde to!!!Nikki děkuju!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. wow, tak to je super :) Gratuluji :) Ať se i dál daří :)

   Vymazat
  2. to se fajn cte :-) Ja taky cvicila mesic, jedla jako driv a skoro nic...Tak uz se ucim a vychytavam co jist, kdy a kolik :-)

   Vymazat
 26. Mám ze sebe velkou radost....a ten pocit když si zapnu džíny a oni mi odstávají jaj!!No zkrátka ta nejlepší motivace!Musím se akorát zas dokopat k pravidelnému cvíču....ted to flákám....no co to napravíme.... :) Ted jsem dočetla tvůj článek s souhlasím s tebou...i já jsem ze dne na den změnila jídelníček a asi bych to ani jinak neuměla....když tak pořádně...,sice si bříško první týden kručelo...ale pak si zvyklo, že víc nebude a ted je zvyklé....Budu se hlásit s výsledky dál! :)

  OdpovědětVymazat
 27. Já mám od začátku hubnutí.. tedy od začátku března.. dole 4cm na bocích, 2 cm v pase, a asi 3 cm na stehnech.. myslím si, že to jsou obrovské úspěchy, i když váha šla jen o 1,5kg... a nic se nevyrovná pocitu po poctivě odcvičeném workoutu :)

  OdpovědětVymazat
 28. Tak takhle peckovej článek už jsem dlouho nečetla :)))) SUPER !!!!!!

  OdpovědětVymazat
 29. jentak mimochodem- taky furt nakupujete? mě přijde, že furt nakupuju jak blázen, třeba 4x týdně, cottage a jogurty a tvaroh odtučněný a ovoce a zeleninu, furt to dochází :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jojo furt :D akorát na víkend nakoupím najednou, jinak pořád :D

   Vymazat
 30. proteiny proteiny proteiny, napoje jsou celkem drahy, tak me napadlo si osmahnout 2bilky z vejce a dohnat tim proteiny, kterych se me dostava jaksi malo a docela se tomu ted smeju, driv jsem nevedela co s bilky, ted zase nevim co se zloutky :-)))

  OdpovědětVymazat
 31. skvělý! nežrat je blbost, to víme všichni a občas když třeba v kavárně slyším něco takovýho, proleskla bych dotyčné až by to mlasklo
  hezky roztříděné, já mám teda sice snídani o 400 - 500 kcal, protože ráno se ze mě stává otesánek, ale jinak je to supr :)
  dřívě mě chytala hrozná mlsná a měla jsem pořád chut na sladké, ale teď? odpoledne už mě moc nelákají a když už, večer mě bohatě uspokojí dvě orea :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 400-500 mám už dnes taky :) K tomu se díky svalové hmotě pak už prostě člověk vypracuje, ale ze začátku to bez spalování nejde :) Jednou jsem si napočítala i 600 :D

   Vymazat
 32. http://uloz.to/xfCcJAe/zdrave-recepty-doc

  OdpovědětVymazat
 33. Prosimtě, když si dáváš arašídové máslo, tak na sladko nebo na slano? Já jen že bych si vyzkoušela domácí, ale nevím na jakou variaci. Potom bych vyzkoušela i to z lidlu až budou mít americký týden :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. teď nevím přesně na co se ptáš, ale arašídové máslo je vždycky slané :)

   Vymazat
  2. no já jsem na internetu našla způsob jan na sladké tak slané arašídové máslo, tak jsem nevěděla, které je to pravé :D

   Vymazat
 34. Ahoj Nikki a holky :-).

  Cvičím zatím jen Jill, blížím se ke konci levelu 2, ale snídaně začínám mít posledních pár dní taky kolem 500 - 600 kcal, vnímám prostě tělo a když mám míň tak jsem prostě během strašně krátké chvíle unavená, cvičení je pak vyčerpávající. Každý to má prostě jinak :-) a postupem času si na to přijde. Já na to pořád ještě přicházím. Nenásilně a přirozeně :-). Jídla si píšu 14dní a vidím, jak na tom jsem s únavou, energií, jak tělo reaguje a podle toho každý další den zkusím něco pozměnit. Je to fajn být v souladu s tělesnýma potřebama a konečně se NEBÁT dost jíst, zdravě ale. A navíc, co mám takhle vydatné snídaně, tak už nemám problém se sladkým a přejídáním během dne, hlavně večer. Sice pořád nemůžu úplně dosáhnout na to abych snědla během dne tolik kolik mám, ale cítím se dobře a neomezuji se. Ze začátku to byl pro mě jako celoživotní dietářku bez pohybu velký problém, ale světe div se, jím pravidelně, je mi líp a vypadám líp i proporčně :-D a toho stresu co odpadlo :-). Nechápu jak jsem mohla celý roky řešit jenom jídlo, být furt hnusná a protivná a skoro nezvednout zadek. Taková zbytečnost a ztráta času. Váhu jsem kopla do kouta, jsem přeměřená, nafocená. Bývala jsem tak šílená, že pokud jsem ráno měla na váze o nějaký gram víc, byla jsem celý den zlá, bez nálady atd ale že jsem byla jak rosol, to jsem neřešila. Ale beru si z toho jenom ponaučení, žádná lítost nad tím co bylo! Nikki, myslím že kdybychom se všechny sešly, kterým jsi nám pomohla a dá se říct i změnila život, na rukou bychom tě nosily!! :-D
  Pěkný den všem :-).
  Monča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Napsala jsi to krásně, "být v souladu s tělesnýma potřebama", to je přesně ono, vnímat a poslouchat své tělo, jakmile na to člověk kápne, tak má de facto vyhráno :) Já nikdy moc nechápala, co to je to "poslouchat své tělo", všechno mi to došlo, protože jakmile funguješ podle potřeb těla, tak je to úplně o něčem jiném :)

   Snídaně mám také velmi bohaté, já vesměs nejvíce jídla sním právě dopoledne a v odpoedních a večerních hodinách už fat vůbec neřeším nějaké chutě, hlad apod. Tělo má dostatek, má vystaráno a já jsem v klidu :)

   Moc krásný komentář, snad si jej přečte co nejvíce lidí :)

   A děkuji za poslední větu :)

   N.

   Vymazat
 35. máš neuveritelný prehľad a veľmi rada tvoje články čítam...ďakujem :)

  OdpovědětVymazat
 36. Ty to umíš tak krásně popsat, se to čte jedním dechem :))

  OdpovědětVymazat
 37. Jen si chci ujasnit :-) cvičím už 18 dnů a vím že svaly jsou těžší než tuk, taky už místo 70kg mám 71kg, takže mám koukat pouze na centimetry? Já jenom jestli i ty kila půjdou nekdy dolů :D :D...jím 5-6 denně, nepočítám kalorie, ráno zařadim sacharidy (ovoce) a do konce dne už spíše zeleninu, ale k obědu prostě to co se doma uvaří. K večeři někdy vajíčka se zeleninou nebo jako svačinu po cvičení....tak jenom jestli se nemám čeho bát :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pořád platí to, co je psáno :) Koukat na cm a ne na kila. Ono se kila vůbec nemusí hnout, a přitom cm půjdou dolů. Já sama jsem 6 měsíců byla naprosto beze změn váhově a přitom se objem zmenšoval.

   Ono nakonec se rozhýbou i ta kila, ale jak říkám, může to být až na konec :) Nešiď se hlavně na jídle, to se nevyplácí.

   Vymazat
  2. Tak to se mi fakt ulevilo :D :D v jídle se určitě nešidim. Nikdy jsem nezvládala jíst snídaně a teď bez ní nemůžu být a jsem schopná i vsát dříve z postele, protože se na snídani strašně těšim :D lol ( no je vidět co semnou dělá tvůj blog :D )....jinak sladky opravdu jen ovoce, jen se snažím jíst pravidelně.

   Pro mě je prostě divné si představit při 174cm a 70kg být štíhlejší a beze změny úbytku na váze....

   Vymazat
 38. Ahoj Nikki, chtěla jsem se zeptat, když si chci začít počítat kalorie, tak jak to mám dělat, když obědvám ve škole a nevím kolik kalorií vlastně při obědě sním. Moc díky :)

  OdpovědětVymazat
 39. ako sa mám stravovať keď od 13:45 do 22:00 som v práci a domov prídem až okolo 23:30 a v práci mám nárok len na jednu polhodinovú prestávku a viac nemám možnosť jesť?? Toto je môj najväčší problém :( rada by som jedla 5x denne ale kvôli práci sa to proste nedá :(

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář :)