pátek 7. prosince 2012

Insanity - nejlepší program na světě?


Když jsem se dozvěděla ve svých počátcích o programu Insanity a stáhla si kompletní program, klepala jsem si na čelo, co za blázna bych musela být, abych podobný druh cvičení šla dělat. Pátek se s pátkem sešel a já si postupně odzkoušela asi čtyři různá videa. O tom, že se asi jedná o jedno z nejintenzivnějších a nejnáročnějších cvičebních programů vůbec, nemůže být ani řeč. Říkala jsem si, tohle je vážně mazec. Neskutečný, až kam se dá se svým tělem jít. Na samé hranice svých možností. 

Problém v mém názoru na tenhle program ale nastal v momentě, kdy mě po jednom z workoutů nehorázně bolelo koleno, kdy jsem byla neskutečně vyčerpaná (ne bolavá, ale vyčerpaná) a říkala si, zda je tohle vůbec pro tělo dobrý. Otevřela jsem internet a jelikož jsem taková povaha, udělala jsem průzkum. A docela jsem byla překvapená. Zatímco jedna polovina uživatelů si nemůže Insanity vynachválit, druhá polovina s programem musela seknout. Insanity opravdu není pro každého a my si hned vysvětlíme proč.

Shaun T. je člověk, který své práci rozumí. To je bez debat. Je to bývalý profesionální tanečník, atlet, a nyní trenér a fitness guru největšího fitness projektu vůbec - BeachBody. U této společnosti vydává své cvičební programy například Tony Hurton (P90X) nebo také Chalene Johnson (TurboFire). Shaun T. u BeachBody vydal nejeden program, ale ten nejznámější, který zahltil svět je právě INSANITY. Říká se, že kdo nezná Insanity, není snad z téhle planety. Až tak populární tento program je.

To, že vám program zaručí skvělé výsledky je dokázáno. Je opravdu funkční, líbivý, Shaun T. je sympaťák a za 60 dní s ním můžete mít luxusní postavičku. Nemusíte chodit do tělocvičny a pěkně v domácím prostředí bez jakéhokoli vybavení, si můžete každý den zacvičit a dosáhnout skvělých výsledků. Údajně existuje jen jediná možnost, že byste s tímto dvou měsíčním programem nedosáhli vytoužené postavy, a to v případě, že se budete přejídat a nebudete dodržovat zásady správného stravování. 

Zde však nastává problém číslo jedna. Je vědecky dokázáno, že při extrémním fyzickém vypětí, jakým Insanity rozhodně je, má člověk tendenci dohnat jídlem vynaloženou a chybějící energii. Při menší a kratší fyzické zátěži k takovým stavům naopak nedochází, protože i když dochází ke spálení kalorií, nemá tělo nutkání dohnat menší úbytek energie tak jako ten větší. 

Hlavním problémem však u tohoto programu jsou spíše zdravotní problémy. Pročetla jsem spoustu názorů a pak jsem narazila i na názory dvou nezávislých poradců firmy BeachBody, kteří sami upozorňují, že ...
 1. cvičení není v žádném případě vhodné pro začátečníky
 2. cvičení není vhodné pro lidi trpícími bolestmi kolen a kloubů
 3. před samotným programem Insanity musíte být v dobré fyzické kondici
 4. při cvičení byste měli používat boty se speciálně změkčeným povrchem nebo cvičit v tělocvičnách, kde povrch není tak příliš tvrdý a jemně pruží (proto se Insanity natáčelo v tělocvičně), nebo mít při cvičení měkčí podložku, jelikož zátěž na klouby a kolena je opravdu velká a může dojít ke zranění
 5. pokud jste začátečník, nemusí dojít vůbec k žádným změnám, jelikož cviky, zátěž i časovou dotaci na workout nezvládnete dělat naplno, navíc hrozí možnost zranění, jelikož začátečník neumí provádět cviky správně a nejdříve by se měl učit formu.

Další výtkou programu bývá to, že Shaun T. téměř vůbec nenabízí v programu žádnou alternativu cviků, modifikaci apod. Zběhlejší cvičící si sice poradí, jelikož o různých úpravách cviků už vědí, ale co ti ostatní? 

Pracovníci webové stránky Common Health hovořili také s lékaři z Connecticutské univerzity, kde se ptali na názor tohoto tréninkové programu. Insanity patří mezi tzv. HIIT cvičení. (O HIIT více zde.) Při takovém typu cvičení by měla být zachována kratší doba cvičení při maximální intenzitě. Insanity je však navrženo tak, aby vás dostalo v co nejkratší možné době k nějakému výsledku. Z toho důvodu je tento trénink extrémně náročný a některé tréninky trvají i hodinu. Hlavní problém vidí lékaři ale hlavně v tom, že při HIIT tréninku by mělo docházet k tzv. periodizaci, kdy střídáte extrémní zátěž s mírnější nebo velmi nízkou. Při Insanity se tohle neděje. A vy fungujete na maximum téměř po celou dobu. Při takových stavech se v těle začne produkovat stresový hormon kortizol. Pokud se kortizol uvolňuje často, tělu škodí. Při téměř každodenní zátěži v průběhu Insanity programu po dobu dvou měsíců nemá tělo při takové zátěži naprosto žádný čas na zotavení. Tělo se nedokáže adaptovat a dochází k "noční můře" mnoha cvičících - katabolismus = ztráta svalstva, jednoduše řečeno. Při cvičení takového programu sice shodíte kilogramy, hlavně mladí lidé vypadají  po takovém druhu cvičení dobře, jelikož to jejich tělo svým způsobem "toleruje". Ve skutečnosti je u nich však míra katabolismu až 4x větší než normálně. 

Víte, mým cílem nebylo a není odrazovat vás od programu Insanity. Já sama pro něj byla nadšená a Shaun T. stále patří mezi čtveřici mých oblíbených trenérů. Insanity je řekla bych jedním z nejvíce prodávaných fitness setů ve světě, má skvělou reklamu a nejvíce se o něm hovoří. Jak jsem již podotkla na samém začátku, program někomu sedne, někomu vůbec. Uživatelé z celého světa se dělí na dvě poloviny.

 • ti, kteří na program nedají dopustit, kteří si Insanity zamilovali, dosahují s ním vysněných výsledků a každému by program doporučili
 • a ti, kteří program zavrhli kvůli zranění, bolesti kolenou, zad, kteří program vzdali, protože byl zkrátka náročný a nad možnosti, ti, kteří v program Insanity věřili a byli zklamáni - ať začínající nebo hodně pokročilí. 


Často se Insanity srovnává s programem P90X. Ačkoli nemá druhý zmiňovaný program tak důkladnou reklamní kampaň, v porovnání s Insanity se mu od většiny uživatelů obou těchto programů dává přednost. U obou programů sice spálíte tuk a budete štíhlejší, ale Insanity je hlavně kardio program, u P90X je navíc záruka budování svalové hmoty. Zběhlejší v oblasti fitness využívají benefitů obou cvičení a oba programy mezi sebou střídají. Koneckonců se ale vesměs všichni shodli na tom, a s tím souhlasím i já, že je nejlepší si Insanity program vyzkoušet a zjistit, jak na něj bude reagovat vaše tělo. Protože vaše tělo bude tím, kdo bude mít poslední slovo.

47 komentářů:

 1. Děkuji za článek ohledně Insanity, bojím se toho :-D ale určitě přijde čas a zkusím si to zacvičit :-)zatím zůstávám věrná jillian, i když si kolikrát taky říkám ,že už by to chtělo změnu :-) Děkuji,hrozně ráda chodím na tvůj blog a vždycky jedním dechem přečtu tvé články!

  OdpovědětVymazat
 2. Začínám uvažovat s kterým programem začnu po Novém roku, přece jenom konečně budu moct jet naplno, žádné cukroví, návštěvy, Silvestr atd. Insanity je jeden z mých adeptů, takže díky za článek, zase jsem o něco chytřejší a můžu srovnávat do čeho se vrhnu.

  OdpovědětVymazat
 3. O Insanity slyším poprvé, takže asi nejsem z téhle planety :-D Ale osobně jedu už čtvrtý týden podle P90X, se kterým kupodivu nemám nijak velké problémy, a to i přesto, že jsem začínala absolutně bez kondice a s hodně velkou nadváhou. Nemůžu teda porovnávat, ale u Tonyho se mi líbí, že právě ukazuje různé varianty cviků a člověk si může zvolit váhu činek podle sebe, nebo cvičit úplně bez nich. Je to náročné a to i na čas, ale i když mě občas bolí nějaká část těla, většinou se cítím po cvičení nabitá energií. P90X mi vyhovuje víc než Jillian...neukamenujte mě prosím :-D

  OdpovědětVymazat
 4. Nikki, naprosto perfektní článek! Ty se prostě vyznáš :-) Insanity jsem cvičila dřív, ale pak jsem to hlavně díky slabé vůli vzdala... A taky jak píšeš, byla jsem začátečník, takže to s tím taky určitě souviselo. Teď plánuju, že si dám třeba jedno kolo na zahřátí před jiným cvičením a tak, všelijak to chci kombinovat :-) A co mě baví, je ten Fit test. Ten si občas chci dát a pozorovat, jak se lepším :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Tak já patřím ke skupině, která Insanity miluje a nedá na něj dopustit. přes léto jsem si s ním pěkně rozjela metabolismus :) Je fakt, že jsem měla problémy se zády, ale to je tím, že jsem cvik občas vědomě prováděla špatně, abych si ulevila. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Asi před rokem jsem si řekla, že do Insanity půjdu. Vyhovovalo mi, že se to víc střídá, a taky Fit test byl dobrou motivací. Bouhužel po nějaké době mě začala docela bolet kolena a to byl taky jeden z důvodů, proč jsem asi po měsíci pravidelného cvičení přestala. Dalším byl čas, protože jsem po skončení zkouškového někdy tu hodinu denně prostě neměla.
  Každopádně, na Insanity jsem určitě nezanevřela, ale vím, že jako pravidelné cvičení to pro mě úplně vhodné není.

  OdpovědětVymazat
 7. Zatím teda nic pro mě :), ale jsem o něco chytřejší...

  OdpovědětVymazat
 8. Pro mě Insanity zatím nejvíc nejlepší. Nejprve dva měsíce JM, nyní jsem v šestém týdnu Insanity a je to sice mazec, ale zatím jsem nikdy necvičila nic lepšího.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, mohla bys prosim napsat neco vic? Jaky mad vysledky, zmenšilo se ti procento tuku v tele? Pocitujed zmeny? ;) chtela bych de do tohoto programu pustit, tak by me to zajimalo. Predem dekuji :)

   Vymazat
 9. Já už Insanity zkoušela. Není to nic pro mě. Fakt mi nevyhovuje ta zátěž. Zkusím ještě ten P90x. Myslela jsem, že je to téměř to samé, ale spletla jsem se. Tak třeba mě bude bavit a bude vyhovující.

  OdpovědětVymazat
 10. Občas mě bolí kolena i u Jill, to by Insanity nebylo nic pro mě. P90X mě ale celkem láká, tak uvidím :)

  OdpovědětVymazat
 11. Plus Insanity je určitě ten, že nepotřebujete nic než oblečení, boty a hoodně vody. Nač činky, když můžete zvedat vlastní váhu, kvůli P90X bych si musela navíc pořídit hrazdu. Nač dělat něco na způsob lehosedů, když můžete posilovat břicho jinak. JM už mě nebolely namožené svaly, s Insanity si sahám na dno a nejen já,ale i jeho cvičenci. JM mě třeba nikdy nedonutila udělat tolik kliků a snažit se neustále zrychlovat, ale pravdou je,že první měsíc se moc neposiluje, dál ještě nevím...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas. Já si nejsem tak úplně jistá s tím posilováním. Já mám teď po 5ti týdnech insanity horní část břicha úplně kamennou, to jsem nikdy neměla a při běhu cítím, jak pracují břišní svaly. Podle mě posiluje hodně, ale je to dobře zakomponovaný do cardia. Je taky podle mě hodně důležitý, jak se ins. cvičí. Neustále Shaun upozorňuje na zpevnění středu těla a je fakt, že první týden jsem byla ráda, že jsem, teď už si na provedení dávám mnohem víc bacha :-).

   Vymazat
  2. u p90x nutně hrazdu nepotrebuješ. já ji taky nechtěl kupovat a místo hrazdy dělám kliky. střídám tricepsové a bicepsové. Funguje to taky :)

   Vymazat
  3. Tak určitě nechci tvrdit, že by P90X bez hrazdy na mě nemělo žádný efekt. Ale pročítala jsem si recenze a oni uváděli, že kliky fajn, ale hrazda to není. Navíc já jsem zastánce toho, že to má člověk provádět přesně, jak mu říkají. Když jsem na fb uveřejnila své pokroky s JM, spousta chtěla cvičit taky, zaplavili mě otázkami, jestli to bude fungovat, když tam to vynechají, to si přidají, budou cvičit jen 2x v týdnu apod. Buď to cvič pořádně, nebo se na to vykašli.

   Vymazat
 12. nechapu to s tou periodizaci, kdyt v insanity se stridaji relaxacni/protahovaci chvilky...v celem cviceni byly tri myslim. Zpocfatku jsem si na to ani nemohla zvyknout, clovek maka maka a najednou protahuje :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tři protahovací chvilky za 40-60 minut HIIT cvičení je dle mého názoru málo. Periodizace se provádí v několika vteřinových intervalech, viz článek o HIIT cvičení.

   Vymazat
  2. Ono je rozdíl, když takový náročný trénink do svého plánu zařadíme čas od času, v článku se mluví o kompletním 60 denním programu, kde takto člověk funguje téměř denně. Což o to, člověk to odcvičí :))) Ale stejně jako nesedne program Jillian někomu, nesedne někomu tohle. Já navíc věřím, že pokud se tohle cvičí opravdu denně, tělu to ubližuje.

   Vymazat
  3. Zdravím Nikki, já si myslím, že je to strašně moc otázka osobního nastavení a vnímání sama sebe. Pokud začne insanity cvičit někdo, kdo je naprostý začátečník, je evidentní, že to je nebezpečný počin. Pokud je to trénovaný člověk, má nějakou kondici a chce si dát do těla, není 48 minut ani hodina, nijak závratný čas. Kortizol se začne více vylučovat až při několikahodinovém zápřahu. Je jasný, že je potřeba cítit sama sebe, a když tělo začne stávkovat, prostě vypauzovat. Ale to, že hodinové, sic intenzivní insanity by tělu škodilo, to mi přijde skoro silné. Jak v které situaci. Pokud si někdo vezme, jak píšeš v článku, tlumící boty, nebo minimálně podložku, má k dispozici vodu a řídí se tím, co říká ShaunT - jsou tam i ideálně vložené pauzy "the rest when needed", respektuje svou momentální kondici, nevidím v tom na 60 dní problém.

   A k uvolnovacím cvikům - ve 42 minutách tam nejsou dva nebo tři cviky, ale dva bloky, což znamená poprvé 6+ 1/2 minuty a na konci 4+1/2 minuty. Pro mě naopak toto velmi chybělo v Jillian, kde mi přišlo uvolňování mnohem méně zastoupené.

   Vymazat
  4. Ale vždyť jo :) Proto jsem v posledním řádku psala úplně to samé, co píšeš ty. Vyzkoušet a člověk sám uvidí :))

   Někomu Insanity sedí, někomu ne. (viz komentáře tady). Někomu sedí Jillian, někomu ne.

   Nicméně, můj osobní postoj je nezlomný a dle mého to katabolické účinky má (a nemyslím si to jen já :))

   Vymazat
 13. Je to asi hodně subjektivní. Mě třeba bolely kolena už u některých workoutů Zuzky na Bodyrocku a dokonce i po 2 levelu 6 weeks 6 pack.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to jak říkáš, každý si musí najít to, co mu vyhovuje. Já u Jill problém neměla, u Zuzky též ne, ale Insanity mi teda dalo zabrat.. bohužel. A myslím to vážně, to bohužel, protože mě Shaunovy workouty fakt zajímaly, ale vím, že jsem po jeho posledním tréninku musela 3 týdny čekat a šetřit koleno, abych ho při cvičení necítila. Kvůli jedinému tréninku.

   Já chápu, že někteří z vás budou Insanity bránit zuby nehty, to je ok, ale jsou tu i tací, kteří budou zuby nehty varovat, co se může při cvičení přihodit, protože to nejsou případy jen občasné, ale časté. Stačí si otevřít net, diskuze a člověku jen chodí oči kolem, kolik lidí má zdravotní problémy při tomhle typu cvičení. A tvrdí to i fyzioterapeuti, kteří se shodli na tom, že se jim pod rukama objevuje strašně moc lidí, co cvičili Insanity.

   Proto jsem v článku nijak neodrazovala, ale uvedla, co to dělalo se mnou a že nejsem sama. A že je nutno si cvičení vyzkoušet a pak člověk pozná, jak zareaguje jeho tělo. Nic víc, nic míň :) Prostě nebudu v článku lhát jak je to strašlivě super, když pro mne to super prostě nebylo :)

   Vidíš, ty jsi třeba první člověk, kterého bolely kolena u 6 packu :D (od kterého to vím) :) zajímavé :))

   Vymazat
  2. Souhlasím s tebou. Je hloupost si u cvičení, které by mělo být prospěšné, ubližovat. Lidé kteří mají problémy s koleny by si to měli přiznat a prostě se takového druhu cvičení vzdát a hledat jiné workouty které by jim vyhovovaly. Myslím že je jen správné když někdo chce ostatní před něčím takovým varovat. Následmy můžou být doživotní.

   Vymazat
 14. Ahoj Nikki, díky za skvělý článek. Zrovna jsem se nedávno na Insanity zamýšlela, zda zkusit či ne. Volím to druhé. Jednak HIIT v délce 60 min by mne asi zabil a zadruhé dělat to každý den, tak jsem mrtvá dvakrát :) Už z jiných zdrojů vím, že HIIT by se měl dělat max 4x týdně. Radši si dám nějaké cardio s posilováním, holt to bude trvat déle, než na sobě uvidím změnu, ale zase nebudu schvácená a přejedená z vyčerpání a demotivovaná, že to nezvládám...
  Měj se hezky, přeju krásný a klidný adventní čas!
  Lenka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. určitě Leni, kardio je fajn, ale vesměs žádnej trenér (si myslím) ti ho nedoporučí v takovém výši. Radši dej tu posilku, svaly jsou potřeba, však víš :))

   Taky přeji hezký advent :)

   Vymazat
 15. Nezlobte se na mě, ale Insanity není opravdu pro každého. Je to náročné cvičení. Ale ten kdo chce a má vůli, jej zvládne. Cvičím předposlední týden a super! A pokud někdo hledá výmluvy typu kortizol atd, ať se raději dívá na gauči na televizi..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... vymlouvat se na kortizol? Aha... to není žádná výmluva. To je fakt. A proč se má člověk záměrně!!!! ničit, když to samé cvičení lze dělat šetrněji pro tělo, např. Zuzka Light ;)

   Vymazat
 16. Ahojky, díky Vaší stránce jsem zas o trošku chytřejší a zkusím obojí jak Insanity tak P90X... Uvidíme, jak vše budu zvládat. Cvičení mám ráda, někdy to je posilovna jindy zas Zumba či Pilátes..Tohle bude zas o něčem jiném.

  OdpovědětVymazat
 17. Ahoj
  Mám za sebo necelé 3 týdny INSANITY a tak nějak po přehodnocení všeho jsem s tím praštila. Začla jsem zjištovat,že každým dnem ve mě stoupá únava, v podstatě žádný posun,krom stoupající fyzičky nebyl,spíš bych řekla,že u mne došlo k již zminovanému katabolismu svalů.
  Takže v celkovém úsilí krok zpět.
  Shauna ovšem nezatracuji, uvádím jeho rozcvičkou nástup na cvičení s Jill,tudíž stále 45 min fyzické zátěže,ale už ne s vypětím všech sil, je mi líp a výsledky určitě vyditelnější .-)

  OdpovědětVymazat
 18. Jaj, taky mě bolí kolena u 2. levelu 6 packu a jak! Hlavně u jednoho cviku, nevím, jak ho popsat, ale to je jedno. Insanity mě straaašně láká, ale moje klouby a kosti jsou bohužel prevíti, jenom u Jillian jsem si přivodila únavovou zlomeninu, proto se Insanity "bojím" :-)

  OdpovědětVymazat
 19. Ahoj,

  tak mám za sebou první týden Insanity - díky Nikki, při brouzdání jsem našla tento článek a pak nastudovala a vyzkoušela. Je to přesně, co jsem potřebovala. A můžu jen potvrdit i z reakcí mých kamarádek, že Insanity vám buď sedne jak prdel na hrnec nebo vám nesedne a buď ho uložíte k ledu, že možná někdy... nebo že rozhodně nikdy.

  Mně Insanity skvěle nastartovalo metabolismus, po měsíci a půl cvičení s Jill (cvičila jsem jí i dřív, ale ne každý den jako teď), po nějakém tom běhu přišlo tohle cvičení v pravý čas, jsem nadšená :)

  Uvidím, jak to půjde dál, jako bonus i za ten jediný týden šly dolů jak centimetry tak váha. Nepřeceňuju se, když bych třeba nezvládala ten hustší level druhého měsíce, tak budu cvičit klidně zase jedničku, ale 60 dní bych ráda zvládla.

  Je to teda masakrozní cvičení, ještě nikdy jsem nezažila, aby ze mě tak lilo, abych musela pořád pít, abych cítila takovou euforii po cvičení a aby i jen při strečinku se mi potila lýtka a kolena :)) Neskutečný. Vymakaný. A musím říct, že třeba konkrétně to protahování má Shaun fakt vymyšlený, je pravda, že některá cardia jdou hodně na dřeň, ale nezapomíná se na watter break a celou dobu cvičení musíte hodně vnímat svoje možnosti a pocity svého těla a řídit se tím. Nic tu není dogma, i na cvičencích ve studiu je vidět, že mají kolikrát dost. Je to tak autentické, tak syrové ... prostě za mě fakt spokojenost :)

  A ještě jednou Nikki, moc děkuji za tvé stránky :)

  Mirka

  OdpovědětVymazat
 20. Ahojte vsetci :) rada by som sa podelila o vlastnu skusenost s Insanity. Patrim do tej skupiny, ktora je tymto cvicenim nadsena. Zacala som s cvicenim koncom oktobra 2012, dotiahla som to do konca. Obcas sa mi stalo, ze som nejaky den vynechala pretoze potrebovala som regenerovat. Je to narocne ale mala som silnu motivaciu. Druy mesiac som zial neodcvicila nakolko som sa dopracovala vlastnou chybou k strate imunity prave vdaka pretrenovaniu, nedostatku spanku a vysileniu. Prave vtedy som pochopila, ze som to dohnala k extremu, nepocuvala som svoje telo a uplne som sa vycerpala. Tymto by som chcela upozornit, ze nakolko je cvicenie velmi narocne a dochadza ku velkym stratam zivin, je potrebne ich doplnit. Uz teraz viem, ze nie je mozne sa Insanity venovat naplno v intenzite 6x do tyzdna ak sa nespravne alebo nedostatocne stravujeme, malo spime a neregenerujeme, presne ako uviedla Nikki, uplne s clankom suhlasim. Podla mna je potrebne este telo podporovat suplemtami ako su vitaminy, mineraly, protein a pit vela vela vody. Metabolizmus sa tymto cvicenim neskutocne nastartuje a telo spotrebuje vsetkeho omnoho viac. Hlavne davat pozor na pretrenovanie, aby nedoslo k urazu alebo strateniu motivacie. Teraz po 7 tyzdnovej nutenej prestavke zacinam znova a tesim sa ale tento krat ovela rozumnejsie. Drzim palce vsetkym!
  Miriama

  OdpovědětVymazat
 21. hrozně mě mrzí, že mě při cvičeních jako má Jill, Zuzka, jako je kick box atd. pobolívají kolena, protože jsem tohle moc chtěla zkusit...minulej rok jsem hodně přetežovala kolena s Jill a ještě v práci, takže teď už nemůžu dělat tolik věcí :(

  OdpovědětVymazat
 22. Dokončil jsem 3. týden Insanity, prakticky jsem nastoupil do rozjetého vlaku, protože předtím se moje fyzická námaha skládala z občasné návštěvy posilovny a sem tam fotbal s klukama...Musím říct, že po 3 týdnech cítím jak se tělo formuje, metabolismus funguje úplně jinak a já si neupírám, nejde mi totiž o hubnutí ale o fyzičku...A přestože jím víc a snažím se jíst zdravě a dobře, hubnu, jsem ohebnější, rychlejší, silnější ale stejně po každém tréninku totálně zničenej :-)

  OdpovědětVymazat
 23. Naozaj super článok! Súhlasím na 100%.
  Insanity uz tretí mesiac, ale rozhodol som sa cvičiť iba prvú fázu, pretože aj tá sa dá robiť vždy lepšie. Odporúčam striedať a ak pôjdete na korčule, bike, posilka alebo iný šport vynechajte insanity! Takto som schudol zatiaľ po dvoch mesiacoch a dvoch tyzdnoch odpocinku 12kg dole.

  OdpovědětVymazat
 24. Kde se to dá prosím stáhnout? Nikde jsem to nenašla :/

  OdpovědětVymazat
 25. Ahojte Insanity priatelia. Vidím,že toto cvičenie sa teší veľkej obľube nie len na Slovensku, ale aj v Čechách.

  Pre tento účel sú zriadené aj lokálne stránky pre CZ & SK http://www.insanitycvicenie.sk/ alebo aj Facebook page https://www.facebook.com/InsanityCZSK s viac ako 200 ľudmi.

  OdpovědětVymazat
 26. Odcvicila som si poctivo 6tyzdnov, ale potom som musela skoncit, vyhral zdravy rozum, lebo moje lave koleno uz nie, ze stisko sepkalo au, ale priam revalo DOST, ale inac sa mi to cvicenie pacilo a nebyt kolena, dokoncim ho. Aktualne som zacala cvicit aj Focus T25, tak uvidim co na to povie moje koleno.

  OdpovědětVymazat
 27. Zdravím děvčata,
  tento týden jedu 7.týden Insanity:-) Nejsem netrénovaný člověk,ale Insanity je faaakt nářez :) Ale vidím zlepšení,vidím zformování postavy i lepší psychickou pohodu. Bolesti kolen ano ,ale oproti squashi pohoda a trpím na bolesti zad ,a v tomto případě dávám Insanity velké plus,protože záda jsem posílila a už tolik nebolí.A chtěla jsem se zeptat,koukala jsem na HIP HOP ABS v jedné ukázce Insanity. Zkoušeli jste? Popřípadě nevíte kde stáhnout. Moc děkuji . Veronika

  OdpovědětVymazat
 28. Taky přidám jeden z pozitivních názoprů na Indsanity, jedu za týden budu končit celý program, který jedu poctivě dle plánu (až na pár dní kdy jsem díky šílené migréně nemohla nic) Možná to zní juako scifi, ale každý týden jsem mjěla někde o cm méně :-) A za tu dobu mám o 5cm méně přes zádové špeky, o 7 cm méně v pase, o 5 cm méně přes břišní špek, o 5 cm méně přes zadek a o 3 cm menší stehna. :-) takže za mě mjá Insanity 1* :-D stravu jsem nijak neměnila, ale nejím nějaké prasárny. Je pravda že ze začátku to byl trochu boj, ale po 14 dnech se mi zvedla krásně kondička. PO docvičení jsem se na začátku vždycky jen opřela o futra a vypadala jak mašina, po tech 14 dnech uz vubec :-) Navíc ShaunT je desne roztomilý :-D

  OdpovědětVymazat
 29. Ahoj, kde bych stáhla kompletní program? :) Děkuji

  OdpovědětVymazat
 30. Taky se přidám s pozitivními výsledky s Insanity programem. Jedu ho už od října a na měření InBody jsem za 2 měsíce shodila 2kg tuku, což je super výsledek. Celkově mám dole cca 6-7kg s tím, že jsem začínala s lehčími videi obden a teď už jedu druhý měsíc pouze ten náročnější trénink, který v pohodě zvládám. Tak jsem se chtěla zeptat, jaký workout je od Shauna T nejnáročnější, jestli tady tento nebo ještě jiný - slyšela jsem jsem o Asylium a BeachBody. Máte někdo zkušenosti?

  OdpovědětVymazat
 31. Ahoj Leni, já jsem Asylum zkoušela a líbil se mi víc než Insanity, kolena přežila a nic nebolelo :)) BeachBody je podle mě jen vydavatelská společnost, co Shaunovi tyhle programi vydává... :) Ale má nové T25, zkus taky :)

  OdpovědětVymazat
 32. ..po dvou letech cvičení s Jill potřebuji změnu, dnes končím její Body Revolution,.. dostala jsem Insanity k narozkám, začínám v neděli 6.4. a jsem moc zvědavá, jestli to zvládnu...(teda včera jsem byla zvědavá, tak jsem si projížděla jednotlivá videa a byla jsem zpocená i u toho "koukání" :):)

  OdpovědětVymazat
 33. Zdravim, chtěla bych začít cvičit, protože po porodu si přijdu rosolovitá, především potřebuji zpevnit stehna, břicho, zadek a zbavit se "madel lásky" a jelikož jsem začátečník prosim o rady s čim začít, abych tělo zatěžovala postupně...má fyzička je na nule, jediné, co provozuji je chúze a ježdění na koni, které je ale nepravidelné...dékuji za tipy...

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář :)