středa 14. listopadu 2012

Proč cvičením na břicho nezhubnete břicho...

"Ahoj Nikki, poraď mi nějaké cviky na břicho, potřebuji tam nejvíc zhubnout!"

Největší a nejčastější omyl většiny žen je domnívat se, že když budou provádět cviky na břicho, tak v břišních partiích zhubnou. Ano, cviky bříšku opravdu mohou pomoci, ale cvičením tuhle část pouze zpevníte. Můžete se břichu věnovat i hodinu každý den, ale důležité je i to, jak se k tělu budete chovat právě mimo cvičení po zbytek dne.  

Je nutné si uvědomit, že posilováním břicha v těchto oblastech nezhubnete. Žádnou partii na svém těle cvičením nezhubnete, ale jen posílíte. Od toho je cvičení, aby tvarovalo tělo. Tuk vám na těchto místech stále zůstane a věřit tomu, že se časem tuk změní na sval, je sci-fi. Takový proces zkrátka neexistuje. Jsou tuky a svaly. Takže pokud chcete objem v břišních partiích zmenšit (a kdekoli jinde), je nutné se nejprve zbavit nahromaděného tuku. K tomu vám může pomoci pouze správný jídelníček umocněný vhodným cvičením. Neexistuje žádné zázračné cvičení na světě, které by dokázalo to, co tahle kombinace. Nebo opravdu stále věříte, že budete-li dělat denně sklapovačky a plnit žaludek čokoládou a buchtami, tuk vám z této oblasti zmizí?

Začněme tedy nejdříve těmi tuky. Vyhlasme jim válku. Kdekoli se zbavíte tuku, pod nimi jsou schované ony krásné svaly, které vám pomohou tělo vytvarovat dle vašich představ. Nejvhodnějším přístupem jak nejrychleji spalovat tuk je kardio cvičení, při kterém nám tep srdíčka skáče v těch vyšších hodnotách. Rozhodně si také nemyslete, že když budete provozovat denně cvičení, břicho vám za pár dní či týdnů splaskne. Formování bříška není vůbec jednoduché, chce to pravidelnost a trpělivost. Tuk se vám totiž nebude díky cvičení ztrácet pouze v břišních partiích, ale souměrně po celém těle. Tak to prostě v těle chodí. Je možné, že si tělo nejdříve vezme větší část tuku ze zadečku, pak si všimnete změn na stehnech, ale přesto, i když vy to nepozorujete, dochází k úbytku tuku všude. Soustřeďte se tedy na kardio cvičení, při kterém budete lépe spalovat onen tuk, ale také na správné stravování. Nadbytkem cukru v těle se obtížnými reakcemi právě onen cukr mění opět na tuk a pak je to pořád dokolečka. Jídelníček a vhodné cvičení (v tomto případě kardio) je tedy opravdu tou nejvhodnější kombinací při válce s tuky.

A pak je zde tedy samotné posílení břišních svalů. Ne tuků! Svalů! Cviky na břicho nemusíte provádět denně, ale můžete. Přesto bychom se i k břišním svalům měli chovat tak, jako k těm ostatním na těle a dopřát jim čas na regeneraci a odpočinek. Zaslouží si to. Pokud vás druhý den bolí břišní svaly, je to jenom dobře. Cvičili jste správně! Stejně tak bolavě se chovají všechny svaly po vašem těle. Nemusíte se u toho strhat nebo dělat 100 opakování za minutu. V břišních oblastech je více než nutné provádět cviky právě pomalu a správně. Nezapomeňte, že při cvicích na bříško je vhodné procvičit také záda, aby onen pohyb těla při cvičení byl vyvážený. 

Na co byste rovněž neměli zapomínat je fakt, že někomu jde bříško "dolů" rychleji a někomu pomaleji. S tím prostě nic nenaděláte a jediným faktorem jak dosáhnout svého výsledku je vydržet. Co jiného vám také zbývá, pokud TO VYSNĚNÉ BŘÍŠKO tak moc chcete. Nesrovnávejte se s druhými. Jeden v pase zhubne 6 cm za deset dní, druhý sotva 1 cm. Ale není důležité právě to, že to jde? Že ten pokrok je? Že jdete správným směrem? A navíc, pokud jde tuk pryč hůře z břišních partií, půjde vám určitě lépe z jiných partií, z těch, ve kterých bude mít problém zase třeba někdo jiný. Takže se nenechte vykolejit či znechutit, nezapomeňte, že i psychika dělá své, mějte své tělo rádi za každých okolností a buďte i za malinkaté změny pyšni! Každá malá změna vede k jedné velké ☺ 


56 komentářů:

 1. skvělý článek :)
  pravda pravdoucí!
  já dokud nezačala dělat kardio,denně jsem posilovala,ale špíčku jsem se furt nemohla zbavit..
  pak jsem dělala hodně kardio+posilování a bříško po delší době a hooodně námaze zmizelo :)
  teď jsem s kardiem zase přestala,abych už dál nehubnula a jen posiluji,tak snad se mi špíček nevrátí - ikdyž by neměl, jím opravdu zdravě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,dáte nějaké rady,děkuji,chci shodit ještě 5kg,ale nejde to,cvičím,hlídám si jídlo,ale po měsíci nic moc...Díky jahudkamb@centrum.cz

   Vymazat
 2. Hezky jsi to napsala. Já mám problém spíš s hýžděmi, břicho naštěstí hubnu docela dobře. Ale úplně nejhorší jsou ty faldy po bocích, ty jsou zlo a drží se zuby nehty! :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak kdybych toto psala já. Břicho-nejen zhubnuté, ale začalo se i tvarovat, stehna ubyla , tvarují se pomalu, ale faldy na bocích, kde už začíná stehno-prostě s tím nemůžu hnout. Nemám nadváhu, jen prostě dolní část těla by mohla trochu ubrat, ale spíš se to děje nahoře. A co pak s tím? R.

   Vymazat
 3. Něco takového jsem potřebovala, protože s břichem bojuju odjakživa... Tam mi to všechno leze!!! A jak to jde pomalu dolů Ti snad ani nemusím říkat... V posledních dnech mě chytala trochu depka, že to nemá smysl, a podobně, to asi občas popadne každou z nás. Už jsem zjistila, že to u mě bude celkově běh na dlouhou trať, tak mám občas slabou vůli vydržet. Ale zatím jsem nepolevila...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani nepolevuj :))) každý den je krůček k tomu závěrečnému úspěchu :)

   Vymazat
 4. Presne toto som potrebovala! Sama mám problém so stravovaním (sladkosťami) - keď raz so sladkým začnem, neviem ako prestať, a práve Tvoj článok ma poriadne motivoval a usmernil :)
  Verím, že sa konečne naučím odolávať, a ak by som bola na pochybách je mi jasné, že stačí navštíviť Tvoj blog a prezrieť si before/after fotky :)
  Ďakujem Nikki, ani nevieš ako si mi týmto pomohla :)

  OdpovědětVymazat
 5. Článek ja na zavolanou...protože bříško a pas to je to, po čem toužím nejvíc, čeho si nejvíc všímám a co mi dělá největší potíže. Zatím cvičím Jillian, 30 Day Shred a Ripped in 30, teď začínám s druhým levlem a doufám, že až to dotáhnu do konce, tak přeci jen nějaku změnu uvidím. Myslíš, že těch 30 minut denně (nebo někdy 5x týdně) stačí, nebo je třeba přidat něco jiného?

  OdpovědětVymazat
 6. Parádní článek! Břicho je přesně můj problém. Taky jsem si dřív naivně myslela, že mi budou stačit sed-lehy a pak se divila, že se nic neděje. Do teď co cvičím Jill jsem zhubla přes břicho 6 cm a doufám, že to bude dál pokračovat. Hlavně ale musím více zapracovat na jídelníčku - ten mi totiž mé břicho opravdu kazí - díky že si mi otevřela oči!

  OdpovědětVymazat
 7. Moc ráda tě čtu! Já mám největší problém s onou trpělivostí. Potřebovala bych vidět výsledky teď hned. Cm ubývají parádně...alespoň myslím, ale přepadla mě nemoc a asi na měsíc mě skolila. Sice jsem díky žaludečním potížím za krátkou dobu zhubla asi 4 kg, ale to není zrovna cesta, kterou jsem chtěla kila shazovat, ovšem stále mě děsí představa, že je zase naberu výměnou za svalovou hmotu. Neustále se sama sebe snažím rozumově přesvědčit, že na tom nezáleží, ale nějak cítím, že to nefunguje :D
  Štve mě to! Je to jako na horské dráze! Sebevědomí mi nechybí, ale mívám dny, kdy se mi na sebe prostě hezky nekouká a dokáže mi to zkazit den. Ne-li víc! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trpělivost také není moje silná stránka :( též bych chtěla všechno hned :)

   Vymazat
 8. Pěkný článek. Doufám, že si z toho co nejvíce lidí něco vezme :) Od té doby co trénuju Power Plate to ženským musím říkat každý den a stejně tomu některé stále nevěří a opakuju to znova a znova...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jojo :)) je to tak... já si taky často myslela (předtím), že nad svým tělem vyzraju a půjde to jinak... :))) dnes chápu, že všechno má svůj řád :) takže pevné nervy :D

   Vymazat
 9. :) mám to přesně obráceně břicho jde dolů lehce (nikdy jsem neměla extra problém až po dětech ) ,ale ten zadek a stehna ... no prostě tu stravu musím už konečně upravit,pořád mám problém s pečivem :( a do zrcadla nerada koukám chjo je to sice lepší,ale pořád je co schazovat... Míša

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně to šlo z bříšku taky vcelku krásně, horší to je u stehýnek :) a vzadu nad zadečkem jak jsou záda - tak po bokách, tam ještě furt je dost :D ale naštěstí to není vidět :D

   Vymazat
 10. Další skvělý článek :). Chtěla jsem se tě na něco zeptat. Na Facebooku jsi před časem zveřejnila fotku Margret Gnarr s tím, že teď nejí žádné mléčné výrobky a ovoce. Chápu mléčné výrobky, ale zajímalo by mě proč žádné ovoce? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ovoce obsahuje hodně cukru, v diete se nemá jíst.

   Vymazat
  2. Anonymní: to je pěkná blbost, že se nemá vůbec jíst ;)

   Vymazat
  3. povídám v dietě, ale to především u těch co se připravují na soutěž, hlavně večer už by se nemělo jíst, že se nemá vůbec jíst jsem nikde nepsala

   Vymazat
 11. Nikki, naprosto úžasný článek! Fakt se ti povedl!

  Já mam břicho pořád šílený, teď jsem to nějakou dobu flákala... ale už jsem zase plná odhodlání a proti špíčkám bojuju :-) A je mi jasné, že to chce trpělivost, nebudu na nic spěchat :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trpělivost :) Přesně tak, ať ti to jde, protože třeba trpělivost moje silná stránka teda není, no :D

   Vymazat
 12. Nikki dík za super článek !!! tak jsem si dala místo 30DS rovnou kardio :) leje ze mě jak blázen :D a zítra hurá do toho zdravého jídelníčku držte mi palce!
  Míša

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je supr, že ses do toho pustila hned :)) Fakt!

   Vymazat
  2. a za vše můžeš ty !!! denně tě chodím číst sem i na fb a hledám novou inspiraci! díky díky :)

   Vymazat
 13. Souhlasím s každým slovem, perfektně sepsané :) Taky dostávám plno takový dotazů a hlavně i v práci v Expresce. Ženské vždycky tvrdí, že musí posilovat břicho, boky, protože to je strašné, jaký tam mají špek. Ale některým to nevysvětlíš, že to není o tom posilování :)

  OdpovědětVymazat
 14. Nedávno jsem se pídila po principu spalování tuků, hrozně mě zajímalo - a vlastně ještě zajímá - proč že se cca po 45 minutách cvičení má dodávat energie (vždyť logicky pokud dodám rychlejší energi, tuky spalovat nezačnu, zatímco když energii nedodám, měla bych pálit ty tuky, ne?; tak v čem je problém?) Proč je důležitý začínat cvičení najedená a dodat energii po cca 45 minutách? Kdybyste někdo měl smysluplné vysvětlení (i se zdrojem), jsem jedno oko.
  Nicméně jsem při té příležitosti narazila na tenhle článek - http://www.f-sport.cz/print.php?id=69 (stačí vlastně sjet na ty grafy) Podle něj je na spalování tuků lepší posilování než kardio, protože posilování zvětšuje svaly a svaly spalujou (při stejném příjmu kJ) v delším horisontu víc tuků, než kolik se spálí za hodinu kardia. Vlastně to nezní mimo, co si o tom myslíte?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo třeba lidi od Paleo prosazují cvičení do 30 min.,zvedat těžší váhy a zařazovat sprinty

   některé výzkumy jsou také mimo, třeba ten že nám živočišný tuk škodí a uscpává tepny a že pomalé sahcaridy jsou pro tělo to nejlepší, ale to je na jinou diskusi ;-)

   jak už jsem psala, osobně mám nejlepší výsledky cvičit max.35 min na vysokou frekvenci a zařazovat do toho posilování (jillian), když jsem dělala ve stylu-posilování následně kardio (dohromady 45-50min.) tak ty výsledky byly o dost mizernější než teď

   Vymazat
  2. Přesně jak jsi napsala, ke spalování potřebujem svaly, čím více spalů, tím rychlejší spalování. Ale kardio je kardio.... posilováním takhle samotným ten tuk fakt nedáš dolů... :)

   Vymazat
 15. Super článek :) základem je přesně těch 23 hodin, když 1 strávíš cvičením ;) S Jill ze mě leje pořád, čekala jsem že to přejde, ale nepřešlo :) Ale ta holka je skvělá a ty taky ;)

  OdpovědětVymazat
 16. Ahoj Nikki, díky za tento článek... břicho je právě to, čeho se chci nejvíc zbavit. Dnes mám odcvičeno 27 dní ze Shredu, ale přes pas i břicho ani o půl cm míň, což je trochu demotivující. Ale i přesto vím, že budu pokračovat dalším programem. Pravda je taková, že se u Shredu moc nezapotím, spíš se mi tak trochu orosí záda, myslíš,že to je tedy tím? Přemýšlela jsem, že pak začnu cvičit Ripped nebo Killer abs, ale nevím, zda bych tedy spíše neměla zvolit ten její program na Cardio? Prosím, poraď mi :) Dík 1petule1

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doporučuji Cardio 1, Cardio 2, Cardio 3 z řady Body Revolution a Cardio Kickbox z řady Biggest Winner, vše je na ulozto :) Nebo je skvělej její Banish Fat Boost Metabolism. Pokud se u cvičení nezničíš, určitě bys měla navýšit náročnost.

   Vymazat
  2. Nikki díky za odpověď, něco si z toho vyberu a po ukončení Shredu se na to vrhu. Jak často bych měla Cardio cvičit a stačí taky 30 minut? To mi právě u Shredu vyhovuje, kvůli prckovi. Ono aby to nevyznělo špatně, to já jsem zničená dost i u Shredu, ale prostě se u něj spotím málo a o mokrým tričku, jak tu všichni píšou, nemůže být řeč ani náhodou.

   Vymazat
  3. Pokud si zničená co se týče bolavosti svalů, ale zpocená málo, tak bych přidala víc cardio, bud skákat déle, nebo si ještě před dát třeba 20 min. aerobicku

   Vymazat
 17. Ahoj holky, k článku moje otázka patří tak napůl - jde o břicho, ale o jiný problém, třeba někdo z vás bude schopen poradit :). Ráno, když vstanu, je bříško krásně ploché, ale postupem dne se s tím co projím a propiju stane z břicha něco, co vypadá jako kdybych byla v pokročilém stádiu těhotenství. Myslím, že jím celkem malé porce a nadýmavé věci nekonzumuju skoro vůbec. Sakra, tak kde je problém ;)? Za všechny případné odpovědi předem děkuju! Katka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je úplně normální jev. Když se přes den najíš, tak tím plníš nejen žaludek,ale taky střeva... :)

   Vymazat
  2. To jo, ale v mém případě to je vážně trochu moc řekla bych :)... a kam to, proboha, strkají ti, co jsou "ploší" až do večera ;)? Asi v tom tedy zbytečně hledám něco extra, no, hladovět kvůli tomu samozřejmě nebudu - ale štve mě to :)! Katka

   Vymazat
 18. Katko, já mám úplně stejnej problém! :-D Připisuju to tomu, že naplněný žaludek (což je přes den vždycky, pokud nehladovíš) zabírá nenulový objem. (A pak si říkám, že se mi třeba zvětšuje objem plic, jak cvičim, že jo. :-D) Ale zas tolik mě to netrápí, beztak jde o množství tuku na břiše, ne o vypoulenost.
  Jinak se ještě musim podělit - co jsem začala posilovat, běhá se daleko snáz. Rozdíl pozoruju už po třech čtyřech dnech posilování, najednou jsou nohy lehčí, rytmus pravidelnější... Škoda že běhací sezóna pomalu končí. :-(

  OdpovědětVymazat
 19. Přidávám se do klubu nespokojených se svým břichem. Snad nic mi tak nevadí jako to moje věčně nafouklé a velké břicho!!! Když se mi podaří jeden den bez břicha tak to je nejhezčí den!! =) Bohužel to není moc často! :-( ... Zrovna dneska je den s velkým břichem - ale za to si můžu vážně sama - rodinná oslava !! =D :-( =D ... Máte nějaké odkazy na kardio cvičení? Nebo konkrétní rady?.....Břichům zdar =D

  OdpovědětVymazat
 20. Takže hláška změnte tuky na svaly je blbost? No tim by se pouze posilováním přibíralo a vůbec netvarovalo a přitom i tlustý chlapi, co cvičí maj lepší tvary, než jen tlustý...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přeměna tuku ve sval je opravdu blbost, protože taková "reakce" v těle neexistuje a tělo takovou věc neumí. Tuk se musí shodit, aby sval vynikl. A je úplně jedno, na které části těla to je :) Pod tím tukem se totiž schovává to, co budujeme :) Chlapi mívají svaly viditelnější, jelikož jsou od přírody obohaceni desetkrát více svalovou hmotou než ženy a tudíž jim stačí daleko "méně" práce, než jakou by musela vynaložit žena pro stejný výsledek :) Takže jsou tuky a svalstvo. Tak jako z tuku neuděláš sval, tak ze svalu neuděláš tuk. Tuk dokáže přeměnit tělo jen z nadmíry energetického příjmu, sacharidů. Takový proces dokáže.

   Vymazat
 21. Ahoj, už jsem tu pochopila, že bych se měla pro zhubnutí ,,pneumatiky,, hlavně věnovat aerobnímu pohybu. Chci se ale zeptat, jak je to s tepovkou, mám pocit, že vždy při delším ,,skákání,, ji mám moc vysoko, což zřejmě asi není nejlepší? Jak se mám třeba při cardiu udržet ve středním pásmu? Díky za odpověď.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejlépe je cvičit jaksi intervalově... pokud ti to lítá až příliš vysoko,tak klidně na minutu zvolnit, nebo prostě ubrat na tempu. Výborné jsou na to pulsmetry, které tu tepovku hlídají. Ale vesměs si správný tep aerobní můžeš ohlídat tak, že jsi schopna při tom hovořit s okolím :) Výborné aerobní cvičení je právě s JIllian Michaels... u toho jsem schopna s přítelem normálně komunikovat, u náročnějších to fakt nejde :)

   Vymazat
  2. Nikky, už máš představu, kdy bude článek o sportesterech?

   Vymazat
  3. Díky za radu, ještě bych se zeptala, co bys mi doporučovala za další program od Jill? Teď budu končit 30days shred, měla bych začít s Cardiem nebo třeba s Ripped od Jill?:)

   Vymazat
  4. to je úplně jedno, důležitý je pohyb. :)

   Vymazat
 22. Ahoj, moc dekuji za tento clanek. Je uzasny. Kazdy to asi vi, ale je potreba to pripomenout. Krasne sepsane. Ja teda nejak verila, ze kdyz cvicim na bricho, tak jak pracuji svaly v brichu, tak ze se spaluje pak hlavne tam. No chyba lavky :)

  Mam ale dotaz. Koncim ted 30 shred. Coz se me jevi jako idealni cviceni dle tveho clanku. Je tam kombinace kardia a posilovani. Co bys doporucila dale? SAmozrejme me jde hlavne o bricho :) , tak jsem chtela 6 week. Je tam ale nejake kardio?

  OdpovědětVymazat
 23. Ahoj,clanek super,s Jill jsem teprv zacla,tak musim nekde sehnat to cviceni Cardio..jen jsem se chtela zeptat jak je to s tou dietou?

  musi se nasadit poradna a nebo staci jist normalne,ale treba mensi porce 4x denne?samozrejme nemyslim zadne prezirani a tak :))

  OdpovědětVymazat
 24. Moc se mi článek líbí, jen mě překvapilo, že cvičením břicha nebudu hubnout břicho. Vždy se říká, že posilováním se pálí tuky.
  Ale je jasné, že se člověk u toho nesmí cpát.

  OdpovědětVymazat
 25. Cvičením břicha břicho posiluješ, ale nepálíš v něm tuky. Svaly můžeš mít třeba ve stehnech a zadečku a ty ti budou pálit tuky v bříšku. Tělo neumí spalovat tuky tam, kde si přejeme nebo tam, kde nejvíce posilujeme. Jen cvičením samostatným spalujeme tuky a nemůžeme si vybírat kde přesně na těle to bude, tělo samo rozhodne. Proto ten článek.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář :)